Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1286888
Om man kan tänka sig att dela med telefonen men vill göra det enklare så (åtminstone på de flesta moderna Androider) kan man använda en RFID-tagg som du lägger/sätter på lämplig plats i bilen. När du sedan lägger din telefon där så den läser av taggen så kan du då i vissa telefoner eller appar välja att specifika händelser skall ske (som att starta delning av nät).
#1286939
Xanthopteryx skrev:Om man kan tänka sig att dela med telefonen men vill göra det enklare så (åtminstone på de flesta moderna Androider) kan man använda en RFID-tagg som du lägger/sätter på lämplig plats i bilen. När du sedan lägger din telefon där så den läser av taggen så kan du då i vissa telefoner eller appar välja att specifika händelser skall ske (som att starta delning av nät).
Smidigt :)

För just internetdelning har jag en smidig lösning som jag använder redan... Jag använder appen Macrodroid, och eftersom jag alltid har bluetooth på så fixade jag så att varje gång "MyVolvoCar" blir ansluten via bluetooth så startar wifi-hotspot. Så efter 10-15 sekunder så är bilen ansluten till telefonen.

Kan du gå in i varje modul och läsa st[…]

Kan väl konstatera att det inte blev nå[…]

Bricka oljeplugg växellåda

Hmm får kolla en gång till då om[…]

Kylarvatten i kupén

Okej tack ! Visste inte vad det hette :-)