Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Barakrut
#1282699
Hallå!

Har tänkt att kliva över till Volvo och siktar på en V70 diesel med automat. Denna finns i min hemstad och har allt jag känner att jag behöver i utrustningsväg. Enda synliga minuset är att den gått 27 500 mil. Min budget ligger på cirkus 80 blad.

Full servicebok. Hade inte tid när jag tittade på den att se vidare i böckerna om något vitalt är bytt senaste tiden men jag ska fara och provköra den på tisdag (huven var på omlackering pga ett fult stenskott) och då ska jag se vidare om något är bytt. Så tipsa mig gärna om något specifikt jag ska se efter.

Vad bör jag kolla efter på denna modell och med så pass mycket mil när jag är där på tisdag? Snittet blir väl runt 3000 mil per år med 2 brukare i historiken. Måste gott som pendlingsbil / försäljare här uppe i norr känns det som. Men man kan ju se det som så att de milen den har gått är snälla mil.

Efter lite efterforskningar på blocket känns priset i överkant även fast det är en firma som säljer den och undrar vad ett vettigt pris för denna borde ligga på för att det ska vara värt det för mig? Om nu allt annat ser bra ut.

https://www.blocket.se/lulea/Volvo_V70_ ... w=3&last=1
av mattsson81
#1282739
Frågan är ju vad man får för pengarna. är bilen minimalt servad med endast det som behövs för att klara bes så är det kanske lite fel prisbild. men om ägaren har lackbehandlat/rekondat bilen å bytt saker i förebyggande syfte innan det skrapar om bromsarna osv. så kan det va ett bra pris om du räknar vad det kostar att köpa en billig missköt bil å sedan laga upp den till acceptabel nivå.
Serviceboken säger oftast bara att bilen fått minst den servicen som behövs för att inte total haverera. saker som nya bromsar nyservad automatlåda hjulinställning nya sommar å vinterhjul har ju ett värde det också. hur lång garanti lämnas på hjullager exvis
av volvofantast
#1282754
Då får man kontakta förra ägaren och fråga om bilen och hur och vad som är gjort med den,bara ringa transportstyrelsen så får du personens namn och var hen bor sen får du goggla efter nummer
av Tompan60
#1282767
När bilen är kall ska du absolut starta Dieselvärmaren och kolla att den fungerar och inte ryker massor . Lite rök är förståss ok. Ofta fel på den vid dom miltalen. Ny drygt 10000 kr för byte.För att få bra värme i kupen krävs det att den fungerar.

Som FD lulebo... Kör ut bilen. SÅ AV MOTORN. Skrolla med hjulet på blinkersspaken till du kommer till direktstart Tryck på knappen till det står PÅ.. låt sen brännaren köra åtminstone 10 minuter för att kolla att den är hel.
Ryker den vitt som en rökbomb hela tiden så är den slut . lite rök i början är ok då inte förbränningen är fullständig. Ibland startar den och går ett tag. lägger av sen =kan vara stora problem

Sen har ju många A- lådor problem med inre läkage. Kolla att lådan växlar mjukt både varm och kall
av Lövet
#1282809
80k är rätt mycket. Samma pengar ger dig lätt nyare årsmodell och mindre mil:
https://www.blocket.se/stockholm/Volvo_ ... ?ca=11&w=1
https://www.blocket.se/stockholm/Volvo_ ... ?ca=11&w=1
av UnleashFusion
#1282815
Lövet skrev: sön 25 nov 2018, 15:47 80k är rätt mycket. Samma pengar ger dig lätt nyare årsmodell och mindre mil:
https://www.blocket.se/stockholm/Volvo_ ... ?ca=11&w=1
https://www.blocket.se/stockholm/Volvo_ ... ?ca=11&w=1
måste hålla med lövet här, för dom pengarna hade jag gått på bilen med summum för 82k(då jag antar att det är privat person som säljer kan man pruta några tusen kr om det nu skulle dyka upp som säljaren inte skrivit dit/sagt innan.)
skillnaden på den du tänkt köpa och den som länkas här är väl att 163hk är snålare än den 175hk, billigare i fordonsskatt också. dock är jag osäker på dieselmotorerna så här vågar jag inte säga för mycket som jag inte vet.
av Barakrut
#1282830
Tack för alla svar! Fått en bättre uppfattning nu och ska se om jag får tag på förra ägarens nummer och slå han en signal. Ska kolla dieselvärmaren innan jag far ut med den på tisdag då. Tycker också 80k är för mycket om det inte finns papper på att mycket är nytt och bytt i förebyggande syfte när den rullat så mycket. Om inte så LÄR jag åka ut för otrevliga utlägg framöver känns det som. Vet inte än heller hur V och S däck ser ut än, men säljaren sa det såg "ok ut" ...

Ska läsa på lite mer om D3orna. Synd jag knappt kört Volvo alls så har ingen riktig uppfattning, förutom dom gamla flaggskeppen jag haft när jag var ung (240, 740). Gillar när det drar när man gasar men är de hyffsat lika i acc så. Skatten på 2.4D var ju hyffsad så hade inte gjort ont att få en billigare skatt.

10 mil tog det innan nivån uppdaterades i in[…]

Det beror lite på vad för batteri d&aum[…]

Farthållare v40 -13

Hej, Jag har exakt samma problem med min farth&a[…]

Elbilsbolaget Tesla avslutar produktionen av mode[…]