- mån 13 aug 2018, 05:30
#1264600
tvgunnar: Det kan variera med bytesintervallerna för kamremmen beroende på vilken motormodell du har. Det är nog därför det inte står i instruktionsboken. Den i sin tur, berättar ju det mesta som gäller allmänt för V70 oavsett vilken motor man har.
Om du går in på Volvocars så kan du fråga där om dom vill ge dig ett serviceschema. Du kan nog även kolla med en auktoriserad Volvoverkstad om dom vill ge dig ett schema. Även om dom försöker "slingra sig undan" så kan dom ju läsa innantill vad som gäller för just din bil.
Sedan finns ju en tredje möjlighet och det är att skaffa sig VIDA. Men det innebär lite kostnad också. Men man får en massa annat på köpet som kanske berättar långt mer än vad en kundmottagare på en verkstad kan utantill.