Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av mikethebik
#1242544
EbbevonVolvo skrev:Tack Camel. :D :D
Alltid neutrala och faktarelaterade inlägg från din sida. Tur att du tar dig tid att delge oss/mig dessa uppgifter.
Håller med dig Ebbe, önskvärt att det på forumet finns många sådana som Camel som har en nykter inställning i ett större perspektiv!
Önskvärt också att våra "ankdammspolitiker" hade förmågan att se längre än 10 minuter i taget, och att Jorden består av mera än Sverige!

Mike
av troubleshooter
#1242555
Är intresserad av hur de planerar att hålla den orena luften ute från dessa miljö områden
ex vis Gamla Stan i Stockholm, vad jag vet så kan det blåsa även runt gamla stan, det finns
en hel del väl trafikerade gator runt gamla stan och den luften stannar inte där

Om det är någon som missat det så har luften en tendens till att röra på sig
Användarvisningsbild
av mikethebik
#1242563
troubleshooter skrev:Är intresserad av hur de planerar att hålla den orena luften ute från dessa miljö områden
ex vis Gamla Stan i Stockholm, vad jag vet så kan det blåsa även runt gamla stan, det finns
en hel del väl trafikerade gator runt gamla stan och den luften stannar inte där

Om det är någon som missat det så har luften en tendens till att röra på sig
Jo, det är en av faktorerna som våra beslutsfattare missat, att luften rör sig runt Jorden...

Mike
Användarvisningsbild
av joel80
#1242607
Fast partiklar och utsläpp av NoX är lokala och tar sig inte långt. Man får en omedelbar effekt på luftkvaliteten på en gata om man kan styra bort större delen av trafiken, eller den del som släpper ut mest.

Man har mätningar gata för gata i Stockholm och det är stor skillnad beroende på trafikintensitet.
#1242629
Ja, det är vad lobbyisterna försöker tuta i oss :roll:

Vill man få ett abrupt slut på Dieselbilar kan man börja med att ta bort den förmånliga företagsleasingen för dessa
alternativt lägga förmånsvärdet högt på dieselbil, ganska många dieselbilar kommer automagiskt att då försvinna..

Trist med tanke på att Diesel bilen tillsammans med El bilen har den bästa potentialen sett ur miljö synvinkel
och eventuell framtida utnyttjande av mer eller minder 100% Bio diesel....
Användarvisningsbild
av SvenB
#1242646
troubleshooter skrev: Vill man få ett abrupt slut på Dieselbilar kan man börja med att ta bort den förmånliga företagsleasingen för dessa
alternativt lägga förmånsvärdet högt på dieselbil, ganska många dieselbilar kommer automagiskt att då försvinna..
Även du verkar fokusera bara på dieselbilarna. Det är nog läge även för bensinbilsägarna att inte "dra en lättnadens suck". Som du ser i tabellen nedanför är det fler bensinbilar, än dieselbilar, som kommer beröras av eventuella restriktioner.
Bilarna som berörs
Så många bilar i avgasnormen Euro 4 och bakåt stoppas 2020:
36.000 E85-bilar.
4.500 gasbilar.
71.500 dieslar.
478.400 bensinbilar.
Så många bilar i avgasnormen Euro 5 stoppas 1 juli 2022:
94.247 dieslar.
#1242652
Sorry, jag vet att jag fokusrerar på diesel men är väl för att man har en, är bara så trött på häxjakten på diesel som är för
tillfället, och för närvarande är det mest dieselbilarna som får mest stryk, men imorgon kan det vara elbilen, daxformen på
media tillsammans med lobbyister bestämmer vad som står på tapeten framöver. Själv så tycker jag att man ska köpa den bil
som passar en själv oavsett om det är Diesel, Bensin, El eller en blandning av dessa, själv så kör jag diesel för att jag gillar
effektkurvan på dieseln, samt att den drar ett par deciliter mindre per mil vilket ger en del när man kör +3000 mil/år..

Kan tänka mig en elbil den dagen när den fungerar enligt mina körmönster och man ekonomisk får ihop det, så är inte fallet just nu!
Användarvisningsbild
av mikethebik
#1242653
Leopold skrev:Den här krönikan fångar ganska bra hur många inklusive jag själv känner inför frågan om miljözoner, straffskatter osv: https://www.expressen.se/kronikorer/lot ... innerstan/

Man förnedrar inte 93% av befolkningen utan konsekvenser.
En ovanligt bra krönika (för att komma ur en kvällsblaska), som pekar på det som de flesta nyktra insett för länge sedan, framförhållning saknas helt hos många av våra beslutsfattare, förmågan att se saker i stort är närmast obefintlig.
Den lille (mycket liten) socialisten i mig reagerar starkt på det faktum att folk i allmänhet inte snyter en massa pengar ur näsan för att byta bil enkom för att ha möjlighet att lagligt köra i dessa zoner om de blir verklighet.
För min egen del saknar det betydelse, men jag känner empati med dem som måste köra men som tvingas till stora utgifter för att tillfredsställa i första hand företrädare för ett litet extremistparti.

Mike
Användarvisningsbild
av joel80
#1242654
troubleshooter skrev:Ja, det är vad lobbyisterna försöker tuta i oss :roll:

Vill man få ett abrupt slut på Dieselbilar kan man börja med att ta bort den förmånliga företagsleasingen för dessa
alternativt lägga förmånsvärdet högt på dieselbil, ganska många dieselbilar kommer automagiskt att då försvinna..

Trist med tanke på att Diesel bilen tillsammans med El bilen har den bästa potentialen sett ur miljö synvinkel
och eventuell framtida utnyttjande av mer eller minder 100% Bio diesel....

När du inte gillar det skyller du på "fake news"? Du tror inte på att lokala föroreningar är lokala?
Väldigt enkelt att skylla på "lobbyister" när man inte ens behöver komma med något konkret bevis för att det skulle vara på annat sätt.

Ang förmån på leasingbilar håller jag med dig men har fått uppfattat att det är en av regeländringarna framöver också.
Alltså att man ska förändra förmånsvärden e.t.c, och då baserat på WLT och inte bara för dieselbilar utan krav på "riktiga" utsläppsvärden även på bensinbilar.

Den "miljöbilsstämpel" på vissa dieselbilar som infördes av alliansen är ju i allafall borttagen sen några år, och nyförsäljningen av dieselbilar har ju minskat rätt kraftigt. I mars i år var dieselandelen 41 procent jämfört med 51 procent mars förra året, och toppnoteringen under 2010 på 67% har alltså kapats med runt 40%.
#1242663
Det handlar inte om vad jag gillar eller inte, bara en observation hur det har låtit bland media och politiker i den här frågan de senaste 5 åren, man kan ju säga att det minst sagt gått i alla riktningar vad som verkar efter daxform. Själv kommer jag fortsätta köpa bil efter ekonomi, nöje och behov......och än så länge finns nte den bil som inte drivs på fossilt bränsle som lever upp till dessa tre kriterier
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 34
Låg batterinivå Volvo V60

Har precis bytt batteriet, efter någon vecka[…]

Före 2021 när det nya infotainmentsystem[…]

"Limp home mode" ?

/quote] ADM finns, det fylldes på för c[…]

Hej! Har en Volvo V60 -15 som har gått 18 […]