NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1220745
Hej alla,

Jag undrar om det går att ta reda på tillverkningsår på strålkastaren på en V50? Med något tillverkningsnr/serienr eller liknande?

Orsaken är att jag har haft bilen på service och efteråt är ljuset mycket sämre, otydligare och svagare. Strålkastarna blir dessutom immiga på insidan vilket jag inte hade problem med innan så jag misstänker starkt att de har blivit utbytta. Bilen har Bi-Xenon men efter servicen lyser de inte bättre än en gammal H4.

Med vänlig hälsning
#1220763
Att det blivit kondens kan ha sin förklaring i att bilen stått kallt och därefter körts in i verkstadens värme. Då bildas det i regel kraftig kondens på alla kalla ytor. Den brukar normalt stanna kvar ett tag i lyktorna, men försvinner oftast efter några dagar. Har själv fått kondens vid några tillfällen, men den försvinner alltid inom några dagar. (Har Xenon)

Xenon genererar inte så mycket värme att det blir uttorkande effekt, men prova att ha bilen stående still med motor och helljus igång så blir det varmt i lyktorna av helljusets halogenlampor. Förhoppningsvis försvinner imman då. Kan även vara nån ventilationsslang i lyktorna som blivit igensatt.

Att linsernas inre yta blir mjölkig drabbas alla av förr, eller senare, men det brukar inte påverka ljusbilden nämnvärt.

Tror inte verkstaden bytt ut dina lyktor.
#1220972
Tack, ska testa med att låta helljuset vara på en längre stund. Återkommer med hur det gick.

Jag tog loss lyktorna och hittade etiketter med bl a något som verkar vara datum. Det stämmer med bilens tillverkningsdatum (någon månad före) så de är troligen inte utbytta. Pinsamt, tur jag inte ringde verkstaden och anklagade dom för att ha gjort det :oops:

Kanske är det dags att byta ut lamporna, bilen har snart gått 14000 mil och lamporna är original. Ska nog beställa nya....

Saknas det bara lite på höjden och just[…]

Kn ju inte sånt här men toppen jäm[…]

Värmare XC60 22-

Verkar som att eftermonterad Calix elektrisk motor[…]

Återkommande värmeproblem

Gjorde enligt rekommendation, varmkörde bilen[…]