Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av Beros
#1217999
Ett par veckor efter att bensinpumpen bytts ut så blev bilen stående, det var bensin i luftintaget och i cylindrarna så att startmotorn inte orkade dra runt. Det sägs att styrenheten för spridarna är sönder så att de är öppna hela tiden när strömmen är på.
Kan styrenheten repareras, var sitter den, var kan man få tag på en, vad kostar en ny (om det finns) eller begagnad???
Kan det vara nåt annat fel?
Tacksam för tips!
GL-94585/277
#1218004
Vad menar du med "styrenheten får spridarna"?? Det sitter ett relä på expansionskärlet för kylarvätskan som kan krångla ibland, men då brukar det vara att spridarna inte öppnar. Men det kan kanske hänga sig i "läge på" också, men då sprutar dom alltid när bränslepumpen går. Är det så det gör?? Annars kan bränslepumpregulatorn (BTR) också gå söder, då sprutar det också bensin rakt in i insuget när pumparna går. Kolla den klena slangen som går mellan insuget och BTR-en, där får inte komma en droppe bensin när du kör på starten. Går inte motorn runt så plocka ut tändstiften och ta loss kabeln (kablarna) vid 15 på tändspolen innan du börjar "köra" på starten. Byt oljan i motorn också omgående när du konstaterat vad felet är. Bensin i oljetråget är aldrig bra
av NilsO
#1218037
Vanligaste felet när motorn fylls med bensin är inte att spridarna står öppna, utan att bränsletrycksregulatorn läcker. Då rinner det in bensin till insuget "bakvägen" genom en vakuumslang. Men jag utgår från att det kollats...? (Det är annars en enkel reparation, bara att byta regulatorn.)

Det finns ett fel som gör att styrenheten går sönder och spridarna står öppna hela tiden, det beror på att en transistor i styrenheten gått sönder. Man kan få styrenheten reparerad, och det är nog den billigaste och enklaste lösningen.

Annars får du hitta en styrenhet med samma Boschnummer, eller åtminstone en styrenhet från en bil med den motor du har (antagligen B230FB) och automatlåda. Det går att leta fram t ex på "Bildelsbasen".
av Beros
#1218060
Om det är en transistor som gått sönder i styrenheten, hur kan man kolla upp det? Finns styrenheten närmare beskriven nånstans på nätet?
Jag har en urgammal Kaise SK-310 mätare där det finns hål för transistortestning E B C men jag har ingen aning om hur testningen går till. Var skulle transistorn sitta?
av NilsO
#1218069
Kan tyvärr inte säga eftersom jag inte har någon sådan styrenhet att öppna. Utgången för spridarna (stift 18 på styrboxen) styrs av en effekttransistor. En person med lite elektronikkunskaper kan oftast reparera boxen utifrån den informationen.

En annan möjlighet är att det är kallstartspridaren som står öppen (din bil har nog en sådan, den plockades bort på senare årsmodeller). Isåfall samma fel, men stift 32 istället. Kallstartspridaren sitter på undersidan av insuget.

Första åtgärden för felsökning är att lossa någon av spridarkontakterna (respektive kontakten till kallstartspridaren) och ansluta en testlampa. Om den lyser konstant tiden när man slår på tändningen så är det antagligen det felet.

Spridarna, kallstartspridaren och vakuumledningen till regulatorn är ju de enda sätten det kan komma in bränsle i insugsgrenröret. Så man får eliminera en av dem i taget tills man hittar felet.

Det kan också vara något mer "internt" fel i styrenheten, isåfall är det svårare att reparera den. Men det är nog inte så vanligt förutom om den blivit dränkt i vatten, utsatt för brand eller liknande.
av Beros
#1218085
Är det här alttså det som i Haynes manualen beskrivs som Electronic control module på sid 4A.7? Var inns den alltså och hur kommer man åt den? Har svårt att fatta den engelskspråkiga beskrivningen där.
av NilsO
#1218089
Jag har inte Haynesboken, men styrenheten sitter bakom panelen till höger om passagerarens fötter/ben. Inte särskilt svårt varken att ta bort panelen eller själva styrenheten.

Oftast nere eller uppe

Det finns amerikansk (SAE) och europeisk (VDA) sta[…]

Hej! Tänkte byta rem till generatorn på[…]

Airbag på 740

Var ingen airbag i ratten. Plockade bort locket oc[…]