Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Borlin
#1200940
Kamerorna övervakar ju trafikmärken, kantlinjer, folk o fä.
Någon som vet huruvida de sparar något t.ex. senaste minuten som kan plockas fram vid en krock? Alltså lite som en "dashcam"
Användarvisningsbild
av HitTheRoadJack
#1200944
Skulle vara bra om sådan dashcam funktionalitet var integrerad i bilen, det kan jag hålla med om. Jag själv har en sådan, framåt, utifall olyckan skulle vara framme. Skulle inte vara förvånad om denna extra utrustning blir ett tillbehör som kan väljas, typ som det har utvecklats med stereo o gps. Har dock inte hört nåt vad dagens integrerade kameror duger till.


Cheers
av Xanthopteryx
#1200946
Borlin skrev:Kamerorna övervakar ju trafikmärken, kantlinjer, folk o fä.
Någon som vet huruvida de sparar något t.ex. senaste minuten som kan plockas fram vid en krock? Alltså lite som en "dashcam"
Kameran vet jag inte men vet att det sparas massor av annan information som kan tas fram om det behövs. Lite som svarta lådan på flygfarkoster.

Det verkar inte gå att köpa aktier s&ar[…]

Volvo 945 STARTAR EJ

Vi försökte läsa felkoder via obd2 […]

Service Peugeot 107 2007

Äntligen färdig... Ska besiktigas om 14 […]

Huvvajer

Ingen aning men om man letar upp delen i sprä[…]