Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Jonnybcool
#1184069
Skulle kolla oljenivån i min V70 D4 2015 men får bara upp att den är ej tillgänglig??
Bild

Känns bra när man är i Norge 35 mil hemifrån....
av andersuw
#1184092
Ur världens minst lästa bok:

"Om inte rätt förutsättningar för mätning av oljenivå är uppfyllda (tid efter motoravstängning, bilens lutning, yttertemperatur etc.) är uppfyllda, kommer meddelande Ej tillgänglig att visas. Detta innebär inte att det är något fel i bilens system."

OBS också att "tändningen" enligt samma källa måste vara på ("nyckelläge II") för att läsa av oljenivån.

Även när du får ett mätvärde visar det bara att det finns lagom mycket olja eller inte. Ganska värdelöst. Bara att lita på att bilen säger till om det finns behov av att fylla på. Jag kör för det ändamålet alltid omkring med en extra flaska av den ganska speciella olja bilen enligt Volvo skall ha. Inte säkert att det är så lätt att få tag på den oljan när bilen väl får för sig att säga att den behövs.
av andersuw
#1184104
Videon visar den gamla femcylindriga dieseln som har en svåråtkomlig nödsticka i utgångsläget som kan ersättas av en reguljär. Går tyvärr inte på den D4 VEA som både TS och jag har. Finns inte ens någon nödsticka på dessa motorer och den elektroniska mätningen är rätt värdelös. Krävs en massa om och men för att ens få fram ett mätvärde och det mätvärdet visar bara om det är lagom med olja eller inte. Man har således ingen som helst möjlighet att avgöra i förtid när det börjar bli dags att fylla på.
av Jonnybcool
#1184154
Ja jag kollade i världens minst lästa bok precis efter jag skrivit inlägget och hitta svaret :wink: :) :P
Användarvisningsbild
av Vojje
#1184159
andersuw skrev:
Jag kör för det ändamålet alltid omkring med en extra flaska av den ganska speciella olja bilen enligt Volvo skall ha. Inte säkert att det är så lätt att få tag på den oljan när bilen väl får för sig att säga att den behövs.
alla motoroljor är kompatibla/blandningsbara med varandra oberoende av fabrikat, klassning eller viskositet...
av andersuw
#1184226
Tja att de går att blanda med varandra innebär ju inte att de är rätt olja. :wink: Troligen funkar det helt OK med A3/B3/B4 i den här motorn men så länge jag har maskinskadeförsäkring kommer jag inte att köra på annat än det Volvo säger.
Användarvisningsbild
av VolvoB20
#1184233
andersuw skrev:Videon visar den gamla femcylindriga dieseln som har en svåråtkomlig nödsticka i utgångsläget som kan ersättas av en reguljär. Går tyvärr inte på den D4 VEA som både TS och jag har. Finns inte ens någon nödsticka på dessa motorer och den elektroniska mätningen är rätt värdelös. Krävs en massa om och men för att ens få fram ett mätvärde och det mätvärdet visar bara om det är lagom med olja eller inte. Man har således ingen som helst möjlighet att avgöra i förtid när det börjar bli dags att fylla på.
För att spara ytterligare pengar har man väl även plockat bort oljetrycksgivaren så man är säker på att inte få någon varning innan motorn skär ihop.
av daekol
#1184238
Schmoyoho skrev:Går att eftermontera vanlig oljesticka:
Har funderat på att montera en sån i min femma men är skeptisk av följande anledningar:
Nödstickan visar halv nivå när den digitala visar full nivå, min spekulation om detta är att volvo programmerat det så för att man inte skall överfylla, så är nivån max på nödstickan kan motorn skena. Någon mer kunnig får gärna bekräfta detta.
Stickan man kan montera, är det samma på den? Halv nivå = max på den digitala?

Känns som att det är lättare att överfylla om det finns en vanlig sticka om inte den visar samma som den digitala.
av Daniel73
#1184257
Ett tag bytte man ut oljestickorna så att dom visar fullt snabbare.
Detta gjordes på dom bilar som gjorde service på Volvo under den perioden.

Detta pga att man inte skulle fylla mer äm 2/3 på stickan.

Dom flesta verkar glömma att vi i Sverige har[…]

Ja det är bara att slå till, 900:- &aum[…]

Elpriset

En sån liten snurra räcker knappt till […]

https://www.youtube.com/watch?v=MhBzo9TUaBI