Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av rid54
#1172590
Jag har aldrig märkt att man kollat rattlåset. För vissa bilar jag haft skulle det varit överflödigt, då de inte har haft rattlås (inte infört vid tiden för tillverkningen). Det måste finnas nån form av årsmodellgräns och frågan är om det finns ett uttryckligt krav på just rattlås (Saab hade växelspaklås rätt länge), eller om det är fråga om stöldskydd i två nivåer (tändlås + rattlås eller tändlås + immoboilizer, eller tändlås + rattkrycka). Förmodligen finns nån svårläst lagtext i bakgrunden här.
Användarvisningsbild
av Sierra94
#1172613
Fanns/finns det rattlås på bilmodellen ska det vara fungerande på besiktningen. Hade bilen det inte när den var ny så får man ingen anmärkning/påpekande.

Sent from my SM-09005 using Tapatalk
Användarvisningsbild
av lennarte
#1172706
kvillebäck skrev:Tror inte kravet är att det måste vara just rattlås. SAAB körde med lås för växelspaken under många år och de brukade gå igenom SBP utan anmärkning.
Kola på inlägen övanför.... :lol: förmodligen (vet ej) är det samma med låset för växelspaken.
XC60 MY27

Trist att Volvo inte stoppar i ett större bat[…]

Nu hittade jag ställmotorn och länkarmen[…]

Ingen internetanslutning via SIM

Jag stoppade in ett splitter nytt SIM-kort till et[…]

Carplay Trådlös adapter

v @XRay89 , Blev ingen tull sist jag beställd[…]