Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Rådlös
#1164023
Sambon har lite problem med rörligheten i benen och det visar sig på tröskeln på högersidan. Jag vårstädade bilen häromveckan med bl.a dammsugare. Det var massor av sand och damm i textilen på tröskeln. Mycket fick jag bort men det finns mera kvar. Kolla bilden här och inom det inringade orådet:

Bild

Taxibilar har ju ibland lite specialinredning i dörrar och kanske mattor och annat. Är det någon som känner till om det finns någon passande gummimatta som passar här?
Jag har själv kört taxi, men det är mer än 45 år sedan. Jag har ett svagt minne av att det levererades taxi i 140-serien som saknade dörrfacket på högersidan. Passageraren hade ju ändå ingen nytta av något sådant. Satt mest i vägen om man inte var fullt rörlig i benen. Kanske även förekom 240 utan dörrfack? Men nu gällde det en matta i stället. Finns det kanske formbar, med t.ex värme, plast eller gummimatta som man kan sätta där som ett extra skydd?

Höll på att glömma, En V70 -08.
Användarvisningsbild
av SBergdahl
#1164036
Den lilla biten borde gå att få rätt prydlig med valfri gummiduk som fästs under dörrlisten respektive golvmattan. Lagom tunn så att den går att forma men inte så tunn att den veckar sig. Frågan är vad som är lagom.
av LottaGroning
#1164594
SBergdahl skrev:Den lilla biten borde gå att få rätt prydlig med valfri gummiduk som fästs under dörrlisten respektive golvmattan. Lagom tunn så att den går att forma men inte så tunn att den veckar sig. Frågan är vad som är lagom.
Ibland kan det funka att ta en innerslang från lämpligt fordon och sedan lite händig hemslöjd med saxen till lämplig passform, samt se till att den
kan klämmas fast under instegslisten. Funkar tex på en del bilars sk. kardantunnel mellan mattorna bak.
Vad ska jag köpa och varför?

BMW 550 xD ... 4.4 sek 0-100 och kan toppa 300 km/[…]

Hej kolla här volvoreservedele.dk Mvh PeterJ[…]

Filter i Aisin tf-71sc?

Det är inte så att det är balansax[…]

I några veckor har jag haft problem med att […]