Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#1154894
Om upprullningen fungerar såpass dåligt att det inte går att använda bältena, så blir det nedslag (2:a, ombesiktning). De måste fungera såpass att övre delen hålls sträckt när man sitter i sätet.

Däremot finns inget krav på att upprullningen måste vara så bra att de kryper in av sig själv så fort man lossar dem från låset.
#1154902
NilsO skrev:Om upprullningen fungerar såpass dåligt att det inte går att använda bältena, så blir det nedslag (2:a, ombesiktning). De måste fungera såpass att övre delen hålls sträckt när man sitter i sätet.

Däremot finns inget krav på att upprullningen måste vara så bra att de kryper in av sig själv så fort man lossar dem från låset.
Jag har haft gamla bilar där de inte rullat tillbaks. Bilprovningen rycker i bältena och känner så att de låser,samt att bälteslåset inte går upp när de rycker i det. Så upprullningen är nog inget problem,såvida det inte är helt urkass
#1154909
Tvätta i vatten, torka och spruta siliconspay på dom så funkar dom sen.

Åk till skroten och köp en bygel dä[…]

@fjohan82 , Ja herren själv vet väl in[…]

På grund av krock med rådjur söke[…]

Stefans 968

Trevligt, man blir allt lite glad när man ser[…]