Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av oldtimersmc
#1149059
StefanN skrev:Ja, då är det som sagt förmodligen jordfel.

Yess! :-)-) Funkar alltid som (bort)förklaring.

Lär vara Jordkabeln som går av aperson hade ett eget fix till det där har jag för mig.
av andersuw
#1149062
Elmeholt skrev:
andersuw skrev:Om ingen el funkar i luckan har du troligen fel på jordförbindelsen. Det är inte ett helt ovanligt fel på den här generationen av V70 har jag förstått.
Någon aning var den sitter så man kan kontrollera?
Har inte detaljkoll på hur kablarna är dragna i bakluckan. Men om du plockar bort klädselpanelen på luckan bör du kunna hitta en svart-orange kabel. Den går till jord. Om du mäter resistansen mellan den kabeln och någon jordpunkt i karossen bör du få ett värde nära noll ohm. Om du inte får det har du hittat felet.

Du kan också skicka ett PM till apersson850 och be honom titta in i tråden. Vet att han haft problem med jordanslutningen i bakluckan på sin XC70 och löst det genom att lägga till en extra jordförbindelse.
av Elmeholt
#1149067
Men något jag tycker är konstigt, och kanske inte pekar på jordfel. Är att det klickar ju till i luckan när man slår på bakrutetorkaren, eller försöker öppna bakluckan. Sen om bilen är avstängd och jag trycker på lys-knappen på nyckeln, så lyser baklysena även på luckan samt nummerplåtsbelysningen. Men när bilen är igång gör det inte det?

Tycker med det känns som att nånting tror att luckan är öppen.

Efter att jag stått i garaget och försökt få till det så såg det ut såhär i displayen när jag åkte.
https://www.dropbox.com/s/wjhubaxe8sgtt ... 0.MOV?dl=0
Då lyste förövrigt lamporna och nummerplåtsbelysningen. När jag då testade bakrutetorkaren, så gick den saaakta saaakta hela vägen över, sen lite mer än halva vägen tillbaka. Men där stannade den. När jag sen stannade bilen så lös baklysen (inte dem på luckan) som de gör när man öppnat bagageluckan, för det gick heller inte att låsa den.

Ja vad tror ni, lutar det ändå åt jordfel?
av andersuw
#1149090
Tycker fortfarande det låter som jordfel med tanke på att en rad grejer i bakluckan verkar berörda. Jordförbindelsen behöver inte vara helt bruten utan bara dålig, vilket skulle förklara varför du har vissa tecken på funktion samtidigt som saker och ting ändå inte funkar riktigt som de skall, t.ex. den långsamma torkaren som stannar. I vilket fall lär du behöva ta bort klädselpanelen där bak för att diagnosticera vidare. Då kan du mäta om jordförbindelsen är OK och du kan också mäta om låset ger den signal det borde när luckan är stängd. Tyvärr är det inte så lätt att ta bort klädselpanelen som det borde vara. De clips som håller fast den förutom skruvarna i botten och på sidorna kan sitta som berget och löper stor risk att gå sönder när man tar bort panelen.
av Elmeholt
#1149176
Ja det lutar åt jordfel. Jag mätte upp och det var dåligt. Jag ruckade lite i flätan som går ner i innertaket och då funkade det en stund. Så något knas är det. Ska riva och kolla när det är ljusare (eftersom man är född utan garage) :)

Tack för all hjälp, hoppas jag löser det. Det här hade bilbolaget tagit 5-10k för ;)
av andersuw
#1149180
Bra att du kommit ett stycke på väg och lycka till med resten. Föreslår som sagt att du skriver en rad till apersson850 och ber honom titta in i tråden. Vet att han har haft det här problemet och löst det. Han kan sannolikt ge dig tips på exakt vad som bör göras.
av Elmeholt
#1149181
andersuw skrev:Bra att du kommit ett stycke på väg och lycka till med resten. Föreslår som sagt att du skriver en rad till apersson850 och ber honom titta in i tråden. Vet att han har haft det här problemet och löst det. Han kan sannolikt ge dig tips på exakt vad som bör göras.
Yes jag har skrivit till honom och bett honom kika tråden :) Tack även för det tipset.
Användarvisningsbild
av apersson850
#1149255
Det vanligaste problemet är att jordförbindelsen ger upp i kontaktdonet som sitter i takets bakkant, precis innan kablaget försvinner in i gummislangen ner till luckan. Eftersom luckan är av plast måste det finnas en jordtråd (fungerade) här, annars lägger det mesta av.
I vissa lägen kan det tänkas att man kan få baklänges jordning genom någon annan komponent i luckan, vilket kan göra att något fungerar fast det inte borde göra det.

Istället för att försöka laga felet i min bil, något som kanske ändå inte lyckas bra, installerade jag helt enkelt en parallell jordförbindelse mellan jordstiftet på bakfönstervärmen (bara för att det är lätt att komma åt) och ner till en jordpunkt i golvet (bara för att den var också enkel att komma åt). Har fungerat perfekt sen dess. Original är kanske dålig, kanske inte, men finessen är förstås att det inte spelar någon roll. Enda nackdelen med detta är att man inte har en skarv när luckan ska demonteras och lyftas bort från bilen, men det händer inte ofta, så den dagen den sorgen.

Ett grundkrav är förstås att man kan få upp luckan, så att det går att ta av innerklädseln på den. Jag passade på när det ändå fungerade i min bil.
av Elmeholt
#1149289
apersson850 skrev:Det vanligaste problemet är att jordförbindelsen ger upp i kontaktdonet som sitter i takets bakkant, precis innan kablaget försvinner in i gummislangen ner till luckan. Eftersom luckan är av plast måste det finnas en jordtråd (fungerade) här, annars lägger det mesta av.
I vissa lägen kan det tänkas att man kan få baklänges jordning genom någon annan komponent i luckan, vilket kan göra att något fungerar fast det inte borde göra det.

Istället för att försöka laga felet i min bil, något som kanske ändå inte lyckas bra, installerade jag helt enkelt en parallell jordförbindelse mellan jordstiftet på bakfönstervärmen (bara för att det är lätt att komma åt) och ner till en jordpunkt i golvet (bara för att den var också enkel att komma åt). Har fungerat perfekt sen dess. Original är kanske dålig, kanske inte, men finessen är förstås att det inte spelar någon roll. Enda nackdelen med detta är att man inte har en skarv när luckan ska demonteras och lyftas bort från bilen, men det händer inte ofta, så den dagen den sorgen.

Ett grundkrav är förstås att man kan få upp luckan, så att det går att ta av innerklädseln på den. Jag passade på när det ändå fungerade i min bil.
Tusen tack, då ska jag testa det. Med jordningen i bakvärmen, menar du då kabeln som går till stiftet i rutan? Vet inte hur de där funkar, men vilken sida av värmaren är i så fall jord? Du har ingen bild kvar från installationen?
Användarvisningsbild
av apersson850
#1149290
Ja, till bakrutevärmen sitter det vanliga 1/4" flatstift, så där är det lätt att skarva på en extra jordning. Allt annat försvinner in i små kontaktdon.
Jord är vid höger sida. Men det är ju lätt att mäta fram. Svart/orange kabel används för jordning, åtminstone i luckan.
Köpa Autoplugin Therminal

@RobinH , Hej Robin, jag vill gärna kö[…]

Det är en sådan jag menar. Men den jag […]

Nja, slangen i sig är inte så böki[…]

Dörrlås under vintern.

Hej, Har en XC60 B5 som rullat 3000 mil, års[…]