Volvo 240 & 260, 340 & 360 samt 440, 460 & 480 relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1103841
Hej

Jag har länge haft problem med ett klonkande ljud bak under bilen som jag inte blir riktigt klok på och som jag inte inte kan lokalisera vart det oljudet kommer ifrån........jag har bytt till nya gas stötdämpare jag har bytt till nya fjädrarna jag har bytt ut alla
Bussningarnamn i momenten stagen........nästa steg är att hissa upp bilen hos någon GBS hall som har en lift 4 stycken lyft armar & kolla på knutkorsen........klonkande ljudet kommer när jag ska köra iväg med bilen & ska svänga till vänster/höger & är det lite lite lutning uppåt samtidigt jag ska åka iväg + svänga till H/V då klonkar det till 10 gånger av 10 Stycken möjliga ??:-/

Jättetacksam för svar och teorier osv osv :)


Tack på förhand

Mvh maccus
#1103862
För att kolla knutkors hissar man upp bilen och går under den. Man känner med händerna på kardanaxelbitarna på var sida om knutkorset. Man försöker vrida åt var sitt håll. Det skall inte kännas något glapp alls. Men även stödlager andra kopplingar/överföringar måste kollas från glapp.
#1103882
Om det är kardankors eller Hardyskiva (om du har sådan, alla har inte det) så brukar korsen "kärva" lite innan det börjar glappa. Det kan ofta se om man tittar noga på korsen dör dom ska röra sig precis i kanten innanför den yttre delen där låsringen sitter. alla 4-a "kopparna" tar inte slut samtidigt utan man kan (ibland) se att det är (mer) "rostmjöl" på en av kopparna jämfört med dom andra. Man kan också "känna" vibrationer i ryggstödet och/eller i ratten. Även kan det kännas i kopplingspedalen när man startar på 1-an. Först så slirar man igång bilen, sedan när kopplingen är helt släppt men foten fortfarande är kvar, kan man känna vibrationer om det är korsen. I och men du skriver att det "klonkar" tror jag mer på mellanlagret. Om du byter det måste du ta ner hela kardanstången då kan du känna ordentligt på korsen, dom ska gå att vrida fullt åt alla håll utan minsta "hugg" eller motstånd. På min 745-a sitter en plugg i varje kors som man kan skruva ut och ersätta med en smörjnippel så man kan "pumpa i" lite nytt fett. Det kommer man inte åt att göra när stången är monterad. Inte utan speciella grejer. Hardyskivan är svårare att se på (om den inte är helslut) och det är (väldigt) viktigt att den monteras rätt (följer oftast med instruktioner)
#1103891
lennarte skrev:Om det är kardankors eller Hardyskiva (om du har sådan, alla har inte det) så brukar korsen "kärva" lite innan det börjar glappa. Det kan ofta se om man tittar noga på korsen dör dom ska röra sig precis i kanten innanför den yttre delen där låsringen sitter. alla 4-a "kopparna" tar inte slut samtidigt utan man kan (ibland) se att det är (mer) "rostmjöl" på en av kopparna jämfört med dom andra. Man kan också "känna" vibrationer i ryggstödet och/eller i ratten. Även kan det kännas i kopplingspedalen när man startar på 1-an. Först så slirar man igång bilen, sedan när kopplingen är helt släppt men foten fortfarande är kvar, kan man känna vibrationer om det är korsen. I och men du skriver att det "klonkar" tror jag mer på mellanlagret. Om du byter det måste du ta ner hela kardanstången då kan du känna ordentligt på korsen, dom ska gå att vrida fullt åt alla håll utan minsta "hugg" eller motstånd. På min 745-a sitter en plugg i varje kors som man kan skruva ut och ersätta med en smörjnippel så man kan "pumpa i" lite nytt fett. Det kommer man inte åt att göra när stången är monterad. Inte utan speciella grejer. Hardyskivan är svårare att se på (om den inte är helslut) och det är (väldigt) viktigt att den monteras rätt (följer oftast med instruktioner)

Hej Lennart

Jag har inte några vibrationer i ryggstödet/kopplingspedalen/ratten......ja min bil har en hardyskiva......när du säger mellanlagret menar du då stödlagret Lennart ??
#1103900
maccus skrev:när du säger mellanlagret menar du då stödlagret
Jovisst, kärt barn har många namn. Det är sällan själva lagret som felar utan gummit det sitter i som går sönder med tiden. Om det inte är några som helst vibrationer som som jag beskrev är det (troligtvis) inga fel på kors och Hardyskiva. Om dom korsen du länkar till passar kan jag inte säga, du får mäta diametern på din kardanstång, tror det finns/har funnits 3 st olika diametrar på axeln under åren (beroende på motorstyrka). Är diametern rätt ska det passa
Vad heter det som är trasigt?

Kolla förresten hur det ser ut på andra[…]

Tex får man alltså på B96 dra v[…]

Ett tips är att testa de olika stolarna - det[…]

Det är vänster fram som låter. . I[…]