Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Vojje
#1102463
ja, den verkar populär. Har dock aldrig satt mig in i hur bra den är...
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#1102495
Beror på bil/styrsystem. Men fungerar i regel alldeles utmärkt till lite nyare (typ 03+, 99+ för volvo) bilar. Det är väl vissa koder man kan inte läsa(i regel ABSen, iaf på volvo), men dom kan man inte läsa med nått universalgrejs utan där behöver, i volvos fall, VIDA + DiCE.
Användarvisningsbild
av Vojje
#1102596
"torque", vad betyder det? Livedata?
det verkar finnas olika versioner, men antar att usb-versionen funkar ok om man tar med datorn ut till bilen...
av volvo244gle
#1102597
Har en sådan. Den fungerar helt ok, och antagligen som vilken ELM327 som helst.
Fick låna den på obestämd tid av en bekant som inte förstod hur prylen funkade.

Själva Enerfy-appen och dess funktioner med körjournal och annat har jag dock inte använt mig av. Dock smidig att ha med i handskfacket för att snabbt kunna släcka motorlampan då man har tankat för mycket etanol igen. :wink:
Inga problem att ta ut koder och se diverse data på V70 -02, -04 samt en Mondeo av årsmodell -11 som jag har använt den på hittills, tillsammans med appen iOBD2.

Men prisvärd pryl om man endast är ute efter att kunna läsa felkoder? Knappast.
Jula har dem dock till ett pris där det börjar kännas rimligt: http://www.jula.se/catalog/bil-och-gara ... re-619588/

Ska du läsa ut Volvo så är det som sagt VIDA+DiCE du vill ha. :)
Volvo car UX

Ny uppdatering på gång. IMG_1520.jpe[…]

Då blir ju allt som nytt :-) Själv fy[…]

Koffertlucka i baklås v70 -10

Koffertluckan har gått i baklås deluxe[…]

Detta lever kvar sedan V70XC med viscodiff som var[…]