Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Patrik1975
#1096211
Hej!

Har ett litet problem, imorgon är en månad sedan besiktning, fick ett par "2or" som alla är åtgärdade förutom bärarmen (dålig spindelled). Skruvarna sitter så in i H...!

Kan jag rulla in bilen imorgon och "köpa" mig ytterligare en månad så som man kunde förr?

...och finns det något mirakelmedel/huskur för att lossa fast rostade muttrar?
Användarvisningsbild
av DayDreamer
#1096213
Japp det fungerar fortfarande så :D

Värme funkar rätt bra men har man inte en induktionsvärmare så brukar det vara svårt att värma just skruvarna. Annars så är det på med rostlösning och låta verka länge innan man ger sig på skruvarna.
av Patrik1975
#1096218
Tack :)

Ska åka och inhandla rostlösning, har dränkt i 5-56 sedan igår utan resultat.
Varmluftspistolen klarar nog nå de inre bultarna, blir lite knivigare att värma den yttre kanske.
Användarvisningsbild
av DayDreamer
#1096241
Patrik1975 skrev:Tack :)

Ska åka och inhandla rostlösning, har dränkt i 5-56 sedan igår utan resultat.
Varmluftspistolen klarar nog nå de inre bultarna, blir lite knivigare att värma den yttre kanske.
Nja tveksamt om ens varmluftpistolen orkar med dom små :| en gasol brännare däremot orkar men då finns ju risken att man eldar upp något istället :roll:
av LOB
#1096259
Biltema har en rostlösare med kylsprängande effekt som är effektiv. Jula har en liten brännare som drivs med tändargas som kan funka på din mutter.
av Fritzell
#1096287
Ett bra tips är att börja med stålborste och ta bort all skit och grus från gängan och givetvis dra i mutterändan och inte bultändan. Grus och sand hindrar muttern dramatiskt från att komma loss. På med 5-56 sen gäller det bara att ha ett tillräckligt långt järnrör på spärrhandtaget/hylsnyckeln. Ska du värma är det oxy/acetylen gassvets som gäller med fokuserad starkt låga på muttern. En gasolvärmare är för det mesta värdelös till grövre bultar.
Skulle rekommendera att du byter till nya bultar och muttrar i samband med länkarmsbytet.
av TobbeViktor
#1096292
Rengöring, rostlösare (inte 5-56),och krafthylsa på ett ordentligt spärrhandtag brukar funka bra för mig.
Inte ofta nån skriver det, men rejäla muskler underlättar ju också. :D
Användarvisningsbild
av DayDreamer
#1096344
Lucif3r skrev:Dom har sänkt tiden till 2v efter 1a kuggade ombes.
Så det är alltså ordinarie bes->1 månad->ombes -> 2v -> ombes.
Hm jag vart osäker men jag har för mig att jag fick ytligare en månad på mig :???: ska kolla i papperna.

En av anledningarna till placeringen är att[…]

För det krävs någon form av mjukva[…]

Ok, jag har inte luft, etc, bak så inte samm[…]

Ventiler 2.5 FT

Köpes insug/avgas ventiler till v70 -09 2.5 F[…]