Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Matsgj80
#1093890
Hejsan som rubriken antyder så har jag lite problem med våran "Grönis" som är en Volvo v70 2,4T automat årsmodell 01
Den har rullat 32 000 mil.
Och vi har ägt den lite mer än 3 år.
Nästan direkt upptäckte jag att tutan fungerar jämt bilen kan ha stått en vecka eller mer och inte varit igång och det är bara att öppna dörren och tuta utan nyckel eller nånting.
Och tänkte jag då har väl något kopplat tutan direkt på batteriet.
Och sen har jag kommit ibland till bilen och då har fläkten alltså själva värmefläkten stått och gått för fullt trots bilen kunde ha stått i 8-9 timmar fläkten var avstängd när jag lämnade bilen. Och då sa en kompis att hans mamma hade haft en liknade v70 och fläkten hade betett sig likadant på den.
Men dessa små egenheter har jag kunnat levt med vet inte om det ska vara så eller inte. Har bara haft 240,850 och 940 ifrån 80 och 90-talet förut inte alls lika mycket el och lull lull i dom.
Men nu har det börjat tyckt upp mycket mer krångel. 2 gånger den senaste månaden så har det inte gått och gassat på vare sig tomgång eller när jag lagt i reverse eller drive. Pedalen går att trycka ner men bilen reagerar inte. det är ju ingen gasvajer på denna utan enbart elektronisk gas. Jag har fått stängt av bilen och sen startat den igen då har det fungerat att gasa.
Hade inne den på verkstad efter detta hände första gången för en dryg månad sen han kollade med datorn men hittade ingen felkod.
Och nu hände det igår kväll igen. Sen har minnet på radion slutat fungerat det är originalstereon. Jag får sätta igång den själv varje gång nu på slutet den sätter inte igång sig själv längre. Och den kommer inte ihåg kanalerna och idag märkte jag att cd strulade det står error och tog lång tid innan den hoppade igång igen. Och några gånger på senare tid har inte ens stereon hoppat igång. den har varit helt död,
Och två gånger senaste halvåret så har hela elen till alla funktioner på höger framdörr varit helt döda det har inte gått att öppna den dörren fast det sett ut som den är upplåst. det har inte gått att hissa ner rutan. och inte eller ställa in backspegeln.
Och siffrorna i displayen såsom tid temp och mättarställning lyser ibland svagt för att sen lysa skarpt för att sen lysa svagt igen. Detsamma gäller lyset till ac knapparna ibland lyser dom bara på förarsidan.

Så för att sammanfatta detta tycker jag är problemen.
* tutan fungerar även utan nyckel eller nåt.
* fläkten i kupèn står och går ibland när bilen stått och varit avstängd
* stereon hoppar inte igång av sig själv och kommer inte ihåg några kanaler. har några gånger sista halvåret inte fungerat alls. Nu har cd börjat strulat också det står error.
* 2 ggr senaste månaden har inte bilen reagerat på gaspedalen vare sig i neutral eller med växel i.
* digital siffrorna svajar ibland lyser dom svagt sen ibland klart sen ibland svagt.
* yttertermometern fungerar inte ibland det är bara streck då
* Höger framdörr har vid två tillfällen det senaste halvåret har varit helt död ingen elektroniska funktioner har fungerat då.
Någon som vet vad detta kan röra sig om? hänger fel ihop? det känns ju rent spontant som det men jag kan ha fel,
Jag kan nämna också att bilen var svår att starta under hela vintern man fick starta den med kablar minst en gång i veckan. Men bytta batteri och då har det upphört. Det batteriet var bara två år gammalt men dom kan gå sönder ändå iof.
Och multiremen gick av vid midsommar det var kompressorn till AC:N hjulet på den hade skurit, så jag köpte en ny kompressor till AC:N på skroten och bytte den och rem och spännrulle.
Och jag fick byta kontakterna till båda halvljusen för nåt halvår sedan för dem hade smält sönder så tydligen har elen gått väldigt varmt där.
Känns det som det går att laga? bilen är ju inte ny direkt tyvärr. Men jag är jättetacksam för alla råd och tips ni kan tänkas ha.
Tack på förhand mvh Mats
av marimbalanguage
#1093978
Angående belysningen: det sitter en ljussensor bakom backspegeln som dimmar belysningen när det är mörkt ute (eller vid körning i en tunnel), och skruvar upp styrkan vid dagsljus.
av rid54
#1093994
Att tutan funkar med tändningen av är det verkligen ett problem? Många bilar har den kopplingen, det kanske är tänkt så?

Alla dina elfel får mig att tänka på dålig systemspånning. Det vill säga, att spänningen sjunker till alltför låga värden ibland och stör alla de små elektronhjärnor som tydligen behövs i moderna bilar. Detta kan bero på ett dåligt batteri, eller på att generatorn laddar dåligt, så att batteriet, även om det är OK i sig självt, inte får tillräcklig laddning för att hålla vettig spänning. För att reda ut läget, måste man spänningsmäta på batteriet.

1. Avstängd bil: MINST 12 V, helst runt 12,5 V om den har stått avstängd en stund.
2. Motorn igång: MINST 13,6 V helst lite över 14 V. Detta även om man har lysen och fläkt eller liknande igång.
Användarvisningsbild
av johnnype
#1094008
Det som är gemensamt för kupefläkt (CCM), fönsterhissar (DDM/PDM) och instrumentet (DIM) är CAN-nätet, det låter som att det glappar på något ställe!

Viktig knutpunkt som kommer till minnes är DIM! Om den glappar så tappar CCM+Stereo+SRS CAN-signal och vad-som-helst kan hända. Har inte elschemat i huvudet men det är någotsånär korrekt skrivet iaf.

Felsöka med VIDA och se efter icke aktiva koder kanske? Rensa alla, provocera fram fel, se koder.
av Matsgj80
#1094087
Hej jättetack för svaren jag har inte mätt spänning. Generatorn är bara 3 år gammal den fick jag byta när jag ägt bilen i två veckor den gamla var spräckt över hela översidan så den laddade inte.
Kopplingsschemat kan inte jag eller men skulle kanske kunna lämna in till nån bilteknisk firma om dom kan provocera fram nåt fel o få fram felkod. För jag kan inte komma på någon gemensam faktor till när nåt av felen kommer. Valen instrumenthuset hur menar du då? Vad gör man åt det isånafall? Skulle det kunna vara orsaken på alla fel? Är det vanligt på 01:orna?
Användarvisningsbild
av wissel
#1094144
marimbalanguage skrev:Angående belysningen: det sitter en ljussensor bakom backspegeln som dimmar belysningen när det är mörkt ute (eller vid körning i en tunnel), och skruvar upp styrkan vid dagsljus.
Den sensorn mörkar endast backspegeln, däremot det lilla fyrkantiga ögat längst ner på EECpanelen mörkar instrumentbelysningen. Ögat som sitter vid radion är endast för Fjärrkontrollen till radion. Så var det på min V70 2001.

Hej, jag har nu under vintern som vanligt problem […]

Vad heter den här kontakten?

Tack för återkopplingen. Det är al[…]

Nej.

Carplay Trådlös adapter

Jag har haft denna i 2 år. med en xc40 MY21 […]