- tis 28 jun 2016, 17:17
#1089353
Nicke83 skrev:Eftersom du då saknar bakljus så är det olagligt innan dom gör en korrekt mjukvara för laglig belysning annat än halvljus på med automatik så är det manuell DRL/dimljus som gäller.apersson850 skrev:Eftersom modeller tidigare än 2014 inte sålts med DRL, finns det förstås ingen mjukvara till dem som supportar det nya vredet som infördes 2014 tillsammans med DRL.Går det inte ta mjukvaran från 2014 till en 2013 bil?
Vad är det som sköter skymningskännaren sitter det i bilen, lyserna eller vars sitter det som känner av om de är ljust eller mörkt ute så att säga? :lol:
Blir en v70 helt tokig om man kopplar sina dimljus på konstant ström sen relä och separat knapp i kupen, då kan man ju ha bortprogrammerat halvljus i 0 läge och slippa vrida sitt vred & på med dimljusen varje gång man ska iväg med bilen ca 6-7 månader av året.
Man börjar förstå varför det är typ max 10% av alla v70 man möter som kör med dimljus fastän det är 25 grader varmt ute å strålande sol
XC70II D5 Summum AWD -08 Polestar LED/xenon edition. Twinpipe med MY14 facelift, 3X NBB 225 Alpha Pro LED 165W på Qpax-båge, MY13 LED belyst R-design växelkonsoll, Erakir DC 19".
Sidescuffplates, inslag av godbitarna från MY11, MY13 invändigt..
Sidescuffplates, inslag av godbitarna från MY11, MY13 invändigt..


- By Xc90Polestar