Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av jimlindeborg
#1084164
Var inne på Vovo och fråga om prisuppgifter ang växelspaksknoppen, men dom hade inte en aning att Polestar hade släppt några delar... :shock: Han skulle kolla upp det och återkomma imorgon.
Användarvisningsbild
av Strebern
#1084848
Har nu fått på avgassystemet, diffuser, luftfilter och chiptrim.
Vad gäller avgassystemet så säger jag KÖÖÖÖÖP!
Det blev över ALL förväntan, en helt annan bil!
Diffusern är supersnygg den med, den sticker ut en del och markerar snyggt!

Kör man "normalt" och ligger och maler landsväg o d hörs det "ingenting" extra, men vid belastning... ojojoj, det låter metalliskt och mörkt gurgel!!
Det är inte bara ett avgassystem från hyllan, det märks att någon har funderat och lyssnat, det låter över all förväntan!
Finishen på slutpiporna är fantastisk, hur snygga som helst.
Verkstadskillen som monterade sade att det påminde om polestarbilens ljud, har själv aldrig hört den live, men det är väl det "stuket" på ljud de varit ute efter.
Har efter lite googlande fått fram att det ska var 2,5" (original 2,25"), men det låter mer än så.

Vad gäller chiptrimmet så är bilen klart annorlunda, den lägger själv i manuella växlar fast man är i normalläget, helt plötsligt ligger trean manuellt i? superskumt, men jag måste köra mer, det är pillat på det mesta verkar det som, bilen går inte "snabbare", men den svarar bättre på gasen, mer alert generellt och den drar hårdare i mellanregistret. Det är lite som att sportläget blivit standardläget men mer behärskad.
Användarvisningsbild
av grillchips
#1084853
Jag har bara hört en V60 Polestar live med öppet avgas, satan va raspigt och härligt det lät. Fixa en video vettja! Svårt att göra det rättvisa på film men ändå en fingervisning. :)

Skickat från min LG-H850 via Tapatalk
Användarvisningsbild
av XC90_Executive
#1084855
Ljud och bild på avgassystemet??! :mrgreen:

Jag velar än. Antingen köper jag det till min, eller så blir det bilbyte. Ska lägga i Polestar i T8:an snart när det släpps med.
Användarvisningsbild
av Strebern
#1084862
Ska försöka komma ihåg att ta kort och filma lite imorgon.
Någon som vet hur man lägger upp en bild eller film utan att behöva registrera sig nånstans?
Användarvisningsbild
av Perra83
#1084879
Kan det bli något fränt ljud i en diesel? Fast det är väl på lite högre varv som T6 sjunger ut och där ligger man aldrig med en diesel även fast den drar bra till rött.
D5 VEA med Polestar går rätt fint men det är ingen ljud någonstans att njut åt.
Användarvisningsbild
av Strebern
#1085225
http://jpk.nu/IMG_2195.MOV

En snabb film jag spelade in, inget varvande dock
Filen är på 70 mb, så ingen vits att försöka kolla med modem... Ni får pausa och buffra...
Ska försöka lägga upp en version på mindre storlek och lite bilder så småningom
Användarvisningsbild
av LazerHawke
#1085228
Strebern skrev:http://jpk.nu/IMG_2195.MOV

En snabb film jag spelade in, inget varvande dock
Filen är på 70 mb, så ingen vits att försöka kolla med modem... Ni får pausa och buffra...
Ska försöka lägga upp en version på mindre storlek och lite bilder så småningom
Fixa lite fler filmer med action ;)
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Skulle hjälpa syrran igår att byta brom[…]

V60 sliter däck bak

https://vparts.se/se/powerflex-polyuretan-bararmsb[…]

Det är inte nedtill, under fönstren/rygg[…]

Cigg-uttag maxström?

Hur fungerar det generellt när en laddare kla[…]