Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av v70mike
#1077314
Hej! Har en Volvo v70 -00 som jag besiktigade igår. Fick anmärkning på färgen på blinkerslamporna bak, så dessa måste jag byta. Har förut bytt positionsljuset bak men det var med nöd och näppe att jag lyckades få dit den lampan då den sitter så dåligt till.

Blinkersen sitter ännu högre upp och det går inte att komma åt dom inifrån, så jag måste nog plocka lös glaset. Vet nån hur jag går tillväga för att plocka lös glasen på en v70? All hjälp uppskattas :)

Så här ser det ut. Blinkerslampan sitter vid det övre vita glaset.
http://www.ladda-upp.se/bilder/jdgiszsmnmfrgv/
Användarvisningsbild
av DayDreamer
#1077344
För det första är detta fel forumskategori om det är en V70N du har :wink: Men som tur är så vet jag på ett ungefär hur du går till väga för att byta blinkersen :D

Du plockar bort högtalaren och dess galler i D-stolpen kommer inte ihåg om högtalaren var skruvad men jag skulle tro det, sen så borde du komma åt att byta blinkers lampan utan något problem :) Alla lampor ska gå att byta utan att behöva plocka bort hela lyktan.
av jinxen
#1077647
DayDreamer skrev:För det första är detta fel forumskategori om det är en V70N du har :wink: Men som tur är så vet jag på ett ungefär hur du går till väga för att byta blinkersen :D

Du plockar bort högtalaren och dess galler i D-stolpen kommer inte ihåg om högtalaren var skruvad men jag skulle tro det, sen så borde du komma åt att byta blinkers lampan utan något problem :) Alla lampor ska gå att byta utan att behöva plocka bort hela lyktan.
Högtalaren är inte skruvad utan sitter med en röd "flärp" som du drar ut så kan man plocka ur högtalaren,sen är det bara att byta lampa.
Sockeln har en lång flärp på sej som du tar tag i och vrider
Välkommen ut i trafiken

Har beställt på www.trodo.se. Det var […]

Tack för svar. Man kan ju sätta ett 120 […]

Söndagstvätten IMG_9658.jpeg IM[…]

Stämmer bra det! Beställde allt sjä[…]