Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av milktrucker
#1074409
du vet vad det innebär eller?
Användarvisningsbild
av wissel
#1074420
Köpte Kondensorn komplett på Skruvat o överlät till verkstad att montera.
Ingenting som jag skulle klara ut med humöret i behåll.
Åkte sedan till annan firma för att fylla på kylmedel och torkning osv.
Användarvisningsbild
av Micce1980
#1074424
eller, hur vet du att det är kondensorn?

Hade kollat runt, som på mekonomen samt bildelaronline24 mm, googla kondensor v70 2008 så får du säkert upp några sidor. Skruvat verkar inte ha det bästa ryktet här just nu, men det är klart, fler skriver gärna hellre som missnöjda än som nöjda med
av TorbjörnPettersson
#1074500
Jag hade bort kofångaren i vintras och såg då ett läckage på kondensorn. Jag undrar om det är meckigt att byta den mot en ny.
Och ja, jag vet vad det innebär. Jag har jobbat med mobil kyla i över 10 år. Det är dock ett tag sen nu. Jag har aldrig bytt på någon V70 N.
av LaRy
#1074528
Angående var köper man delar. Jag tycker att det är bättre att lägga pengar på ett välkänt märke än att välja den billigaste kondensorn. Du skall även köpa ett torkfilter. Jag har en arbetskollega som är väl insatt i kylare / kondensors utveckling och teknik genom tidigare anställning. Hur många lameller, hur vågformen plåten mellan dessa är utformade, tjockleken på gods, infästning av tuber, offeranoder m.m. skiljer en bra kondensor från en dålig. Idag finns det rätt många billighetsvarianter på marknaden som bygger på standardpaket som tillverkas i stora serier. Dessa standardpaket anpassas därefter med lämpliga fästöron och kopplingar, men är egentligen ej optimerade för just din bilmodell. Nissens produkter generellt är en typisk "paketvara med anpassad infästning".
Kollade på Autoteilmann, de säljer kondensor till min bil (S80) för 102EUR, 154EUR, 170EUR och 181 EUR. Det måste ju finnas ett själ till att samma leverantör erbjuder 4 tillverkare med så pass stor prisdifferens. Där hade jag gått på den dyraste med tanke på att montagekostnader, filter och fyllning kommer att bli en ganska stor andel av totalkostnaden. Hade de varit likvärdiga hade Autoteilmann endast sålt 1 modell.
av LaRy
#1074908
Hej! Enligt min källa använde Volvo AC komponenter från Behr och Valio. Behr har tydligen gått ihop med Hella, heter numera Behr-Hella. Så förmodligen är Hella's kondensor den som bör vara mest original av de tillverkare som man kan finna hos olika återförsäljare.
av kolkanister
#1075705
Jag har bytt på xc60 -12. Tog ner fronten, och det hela gick på cirka 4 timmar. Lät verkstad provtrycka och fylla sen. Så min rekommendation är att plocka ner mycket runt om, så slipper du ha sönder nya när du stoppar i den

@AlexanderE , Du kommer tyvärr inte kör[…]

Släcka felkod

Jag har iCarsoft 2.0

Insug b6254

Jag tror det är motorolja som kommer genom v[…]

Har du även smörjt vid "piggen"[…]