Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Hillpan
#1072946
Jag har en v70 -99 med en b5234t3 i som knackar nåt jävulskt och går ojämnt på ständigt varierande antal cylindrar. Då jag inte vet vad som orsakar problemet och mest vill lägga bilproblemen bakom mig har jag bestämmt mig för att byta motor. Har kollat runt lite efter en "ny" motor och hittat några möjliga alternativ.
Några av alternativen är motorer ifrån s60, är det någon skillnad på b5234t3 ifrån en s60 jämnfört med en motor med samma motorkod ifrån en v70?
Hur gör jag med styrenheten, kommer en ersättningsmotorn fungera med den styrenheten som sitter i bilen nu (förutsatt att jag flyttar över all kringutrsutning från den gamla motorn gasspjäll osv.)?
Vilken väg är lättast att ta ut motorn ner eller upp?
Tack på förhand! /Martin
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#1072974
B5234T3? Då har du alltså mekaniskt spjäll och fördelare...? Isf skiljer det...
Har du därimot elektroniskt spjäll och separata tändspolar så är det ingen markant skillnad, inget som inte går att fixa genom att flytta över sakerna från din nuvaranda motor.

Connected Safety använder bilens inbyggda SI[…]

Hej sitter och funderar på att skaffa en xc4[…]

Motorn tappar kraft och dör.

Ingen framgång med blinkdosan, men ja testad[…]

B230E K-Jetronic 740 till 240

Står det 10° så ska det ställ[…]