Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Stibe
#1070724
V40 -99 2.0t gäller det här, men antar att det är samma i de flesta.
Jag håller på att sätta in lite ny belysning och jag har hittat vad det ska vara på en del ställen, men när jag tog bort reglaget till strålkastarna(där man ställer om från positionsljus till halvljus osv..) så hittar jag en lustig liten lampa. Är det nån som vet var den går att få tag på och/eller vad den heter?
Jag ska se om jag kan få upp en bild på den lilla figuren.
#1070743
Din Volvo ÅF har som regel dessa i disken, inte helt billigt, säkert minst 60 kr. Man kan byta ut själva lampan med en från tex Kjell o co men de verkar inte lysa precis likadant, man får då flytta över den blå gummitutten sitter på din nuvarande lampa. Har gjort så själv men var trots allt inte helt nöjd sen ändå http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 18&t=91824
#1071027
Det fick bli att löda om den, resultatet blev väl inte 100% det sitter ju nån typ av spridare där i som inte riktigt vill. Jag ger upp för dagen nu, det lyser lite iaf. Problemet är att jag satt in blått ljus på dom andra ställena så jag vill inte sätta en vanlig ofärgad lampa där, så original går bort.

Som rubriken lyder.. Startmotorn fastnar i ytterl&[…]

V70 2012 Baklucka varnar öppen konstant

Hej alla på forumet, Jag har försö[…]

Kopplingspedal knarrar

Jag har en kopplingspedal som knarrar, jag trodde […]

Inte alltid för mig som motorlampan tänd[…]