SAAB_91 skrev:hebbe skrev:hej
va inne å kolla på nya V50 på http://www.volvocars.se och såg att man kunde beställa fuktsensor, den kostade 750:- vad är det för något?????
Volvo svarar så här:
"Fuktsensorn mäter luftfuktigheten I bilen så man kan styra AC:n för att slippa imma på rutorna.
Att bara mäta temperaturen räcker inte riktigt hela vägen."
MVH
SAAB_91
Verkar vara tramsigt att lägga detta som ett tillbehör. Hur många tycker det är fräckt att lägga pengar på klimatregleringen?
Eller så ser man det som ännu ett ställe för säljaren att kunna mjölka pengar av kunden.
Om det nu är så förträffligt med fuktgivaren, varför inte slänga med den i bilen som orginal och stolt kunna visa upp texten "NU med nyutvecklat styrsystem för inneklimatet i bilen, vilket höjer säkerheten och komforten till nya oanade höjder, blaa, blaa,blablbla..."
Hade vart kul att se säljstatistiken efter ett år för denna givaren. Har en känsla av att den blir ett tillbehör, likt tiduret till dieselbilarna á 1750:-, där säljaren "tvingar" på människor saker: "-Alltså, vi säljer Inga bilar utan detta tillbehöret i princip!" och "Detta är inget att snacka om - klart du ska ha en fuktgivare - det ärändå inga pengar"!