Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1055532
Har en XC70 D4 på ingång som ska levereras nu i veckan. Vid beställandet valdes Polestar bort för annan utrustning (plus en fru som inte förstod varför jag ville ha den optimerad). Så, jag valde att inte ta den striden och istället optimera den senare, men frågan slog mig, händer det att det förekommer specialerbjudande på Polestar optimeringar? Vet att denna motor/årsmodell (2016) inte finns hos Polestar än, men det borde väl komma ganska snart? Eftersom jag inte är i behov av det just nu (är dessutom pappaledig=inte direkt rik för tillfället) så kan jag utan problem vänta in rätt tillfälle. Ordinarie pris är ju 9200:-, men kan man fånget billigare är ju inte det så illa, mer penga över till andra leksaker... :)
#1055594
Gabriel skrev:Men inte ens för 6900kr blir det prisvärt då polestar tyvärr erbjuder väldigt liten prestandaökning för dessa D4:or.

34 hk till är inte pyttsan........ så slipper du strypkopplet och motorn drar friskt ända upp till rödgränsen.
#1055648
Gabriel skrev:Men inte ens för 6900kr blir det prisvärt då polestar tyvärr erbjuder väldigt liten prestandaökning för dessa D4:or.
Beror på vad man är ute efter, jag är inte ute efter en bil som gör 0-100 på 4 sekunder, jag är ute efter högre effekt på lägre varv och ett jämnt effektuttag över hela varvregistret (ungefär som VolvoB20 beskriver det, man slipper strypkopplet). Dessutom, skulle något gå sönder så gäller fortfarande alla garantier med Polestar, vilken annan trimfirma kan erbjuda samma sak?
#1055651
Jo det stämmer att vridkurvan flyttas upp en bit i varvtalet. Personligen kör jag ytterst sällan över 3000, dessutom har jag manuell och då erbjuder inte polestar en enda Nm extra.
Men visst har ni rätt i att det är en stor fördel att det är "godkänt" av Volvo.
Men hos tex BSR ingår det en försäkring som ersätter dig i de fall Volvo vägrar.
#1055657
erbjudande på 6900 gäller oftast bara "äldre" modeller typ 3 år eller mer. Har aldrig sett på nyare...
#1055661
Gabriel skrev:Men inte ens för 6900kr blir det prisvärt då polestar tyvärr erbjuder väldigt liten prestandaökning för dessa D4:or.

Eftersom Polestar finns till V70 D4 AWD och ger 220hk så antar jag att samma gäller för XC70 så småningom. Är ju "samma" bil och samma drivlina. 39 hästkrafter är en rätt stor ökning.

Verkar som om du stirrar dig blind på vridmomentet. Sant är att man oftast ligger och surrar runt 1500-2000 varv. Men där behöver man inte så mycket effekt. Stadskörning och konstant fart på motorväg kräver väldigt lite effekt. Att ligga i 110 km/h på motorväg kräver väl runt 30 hästar bara (beroende på luftmotstånd, vikt osv)?

Maxeffekten används, av mig, när jag ska upp i fart snabbt på en påfart på en större väg eller vid omkörning. Till och med du drar väl ur växlarna någorlunda vid omkörning? Eller växlar du vid 2000 rpm?
#1055664
Gabriel skrev:Jo det stämmer att vridkurvan flyttas upp en bit i varvtalet. Personligen kör jag ytterst sällan över 3000, dessutom har jag manuell och då erbjuder inte polestar en enda Nm extra.
?? På D5 får man 50 Nm till på den manuella och det är brottarmycket.
#1055666
Gameburg skrev:erbjudande på 6900 gäller oftast bara "äldre" modeller typ 3 år eller mer. Har aldrig sett på nyare...
Japp, först brukar man få vänta ett år på att Polestar släpps så att inte konkurrerar med D5an. Sen brukar det vara fullpris i 2 år. Så efter ca 3 år så brukar man kunna köpa den till kampanjpris.
Elpriset

Januari blev en dyr månad för mig som b[…]

Vatten I bagagen på S60

Jag har samma sak att vattnet droppar ungefär[…]

Den aktuella bilen är tillverkad 2021-11-03 o[…]

Tack för tankar och reflektioner! Jag kommer […]