Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av ChristerN
#1050749
andersuw skrev:
crstonetto skrev:Ja du ringde precis Bilia nu och dom hade inte så dom kunde skicka eller Maila så det är inte så enkelt känner jag men får åka förbi som sagt på Måndag och säga till på skarpen hos en Volvo ÅF.
Har själv inga erfarenheter av Bilia. Håller mig till Upplands Motor. Men av rapporterna här på forumet att döma överträffar Bilia gång på gång sig själva när det gäller bristande kompetens och/eller serviceanda. Serviceprogrammet finns förstås i VIDA och alla som jobbar på Volvo har säkert tillgång till VIDA. Bara att knappa in rätt bilprofil (som de troligen snabbt får upp med hjälp av ditt registeringsnummer) och sedan i tur och ordning välja Information, Reparation, Serviceprogram, 1 Standarddetaljer, service- och förbrukningsmaterial, 17 Service och underhåll, Underhållsservice samt till sist Serviceprogram och Underhållsservice anpassad.
Två saker funderar jag på när jag läser detta.
1.) Tycker inte man ska ha attityden att "säga till på skarpen" när man ber om en tjänst. Brukar inte löna sig. Åker du till en PST som känner igen dig som trogen kund och BER snällt tror jag, utan att veta, att det inte är några problem.
2.) Har använt mig av olika Bilia-anläggningar vid ett flertal tillfällen och kan konstatera att det är stor skillnad på de olika anläggningarna. Den anläggning som nu får serva min bil och sälja en massa tillbehör ligger inte närmast mig men känner att det är värt resan. Och min PST är perfekt!
av andersuw
#1050753
crstonetto skrev:Ok och det är ingen som har vida som knappa in mitt regnr och kolla åt mig?
Jag gjorde ju just det fast utan regnummer. Räcker med att veta modell, årsmodell och motor.
av andersuw
#1050757
ChristerN skrev:1.) Tycker inte man ska ha attityden att "säga till på skarpen" när man ber om en tjänst. Brukar inte löna sig. Åker du till en PST som känner igen dig som trogen kund och BER snällt tror jag, utan att veta, att det inte är några problem.
Om jag skulle stöta på en person i exempelvis kundmottagningen som inte vet hur man trycker ut serviceprogrammet eller av någon anledning inte vill göra det skulle jag inte böna och be utan helt enkelt be att få tala med någon annan person som vet hur man gör och är beredd att göra det. Det brukar vanligen fungera.
av andersuw
#1050761
crstonetto skrev:andersuw: missade det du skrev tidigare men såg det nu. Tack för ditt svar. Hjälpte mig mycket.
Tilläggas kan att även bränslefilter skall bytas var 6000:e mil (med urtappning av kondensvatten vid mellanliggade servicetillfällen) samt att byte av bromsvätska rekommenderas vartannat år (varje år vid alpkörning eller körning i fuktigt klimat). Det senare görs dock troligen endast efter överenskommelse med kunden vid det enskilda servicetillfället.
av crstonetto
#1050770
Ok det var intressant detta med bränslefiltret. Då är frågan om detta är gjort vid förra servicetillfället med förra ägaren för det var vid 6500 mil tror jag det stod i service boken den 26/3-15. Kan Bilia få ut vad som är gjort på bilen fastän den är servad på Upplands motor varje gång eller måste jag kontakta/åka förbi dem? Jag har service avtal med Upplands motor så vill veta också vad som är gjort innan eller ger dem ej ut tidigare protokoll?
av andersuw
#1050813
crstonetto skrev:Ok det var intressant detta med bränslefiltret. Då är frågan om detta är gjort vid förra servicetillfället med förra ägaren för det var vid 6500 mil tror jag det stod i service boken den 26/3-15. Kan Bilia få ut vad som är gjort på bilen fastän den är servad på Upplands motor varje gång eller måste jag kontakta/åka förbi dem? Jag har service avtal med Upplands motor så vill veta också vad som är gjort innan eller ger dem ej ut tidigare protokoll?
Vet faktiskt inte hur mycket en Volvo ÅF kan se ifråga om tidigare serviceåtgärder. Bara att fråga.
Användarvisningsbild
av onkeltompa
#1050842
Service och annat som gjorts på bilen kan läsas ut på alla ÅF samt av dig om du reggar dig på min Volvo/volvo cars.

Tom
av andersuw
#1050855
onkeltompa skrev:Service och annat som gjorts på bilen kan läsas ut på alla ÅF samt av dig om du reggar dig på min Volvo/volvo cars.
I "Min Volvo" kan jag bara se vad som gjorts under min tid som ägare, inte vad som gjorts under tidigare ägare. Men det är förstås möjligt att en Volvo ÅF kan se längre bakåt i tiden. Jag är dessutom inte säker på att man kan se alla detaljer rörande en service, t.ex. om bränslefiltret bytts eller inte. Sedan kan det också vara fel i loggen. Exempelvis står det i loggen över min V70 T5 -02 att den varit inne för byte av växelspaksknopp under min tid som ägare. Något sådant byte har dock aldrig gjorts.
Elpriset

Januari blev en dyr månad för mig som b[…]

Vatten I bagagen på S60

Jag har samma sak att vattnet droppar ungefär[…]

Den aktuella bilen är tillverkad 2021-11-03 o[…]

Tack för tankar och reflektioner! Jag kommer […]