Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1050324
hej har en v70 t5 -05 med ett konstigt fenomen vid strax under halv tank och man gör en kickdown så storknar den mellan 3-4000rpm vill inte alls vara med får antagligen ingen soppa har bytt bensinpump (ny) och bränslestyrboxen(ny) var sen och tankade fullt och bilen svarar som den ska göra någon som har barmhärtighet att lösa detta problem börjar kosta skjortan nu..Mvh tjhabo
#1050371
Det finns 2 Tankhalvor i din bil, i den vänstra sitter en ejektor som skall skyffla över
soppa till den högra halvan där bensinpumpen sitter, nåt strul där verkar det som.
Du riskerar soppatorsk vid 15 liter redan om den finns i vänstra (Fel) tankhalvan.
#1050412
tackar för svaret ...åkte 40 mil i fredags ca 30 mil innan strulet börjar har jag fattat rätt om det hela så tar den soppan från höger där pumpen sitter med flottören som startar en av pumparna för skyffla över från vänster sida ? trodde först att den ena var till för när man typ trycker plattan i botten kickdown och att ena var varvtals styrd och den andra konstant
#1050478
T5:or har två bränslepumpar fr.o.m. My 2005. Båda två är placerade i samma plastbytta i höger tankhalva. En av pumparna är varvtalsstyrd och håller konstant tryck i fuelrailen. Den andra pumpen går på fast varvtal och har som enda uppgift att hålla plastbyttan fylld med bensin. Den sistnämda pumpen suger bensin från båda tankhalvorna med ejektorverkan.
Från pumpbyttan i höger tankhalva går två slangar till vänster tankhalva . En slang med bensin under tryck för att driva ejektorn och en annan slang som forslar bensin tillbaka till byttan.

Vid byte av bensinpump måste lock över vänster tankhalva lossas, sen sätter man fast en dragtråd i ejektorn. När man sen tar ut pumpen ur höger tankhalva drar man med sig slangarna och dragtråden ut ur högra locket.

Troligtvis har slangarna hoppat loss eller är klämda. Ett annat scenario är att pump 2 är defekt eller inte får spänning.

Flottörerna mäter bara nivån i respektive tankhalva och styr inte pumparna
Carplay Trådlös adapter

Top 5 bästa trådlösa adaptrar 2026[…]

XC60 MY27

T6 hade tidigare 253 hk bensinmotor + 153 hk e[…]

Hej, Jag har problem med PowerPulse-systemet och […]

Hej, Det har börjat 'surra' från omr&ar[…]