NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#991246
Kollade på vår MY12, 8500 mil. Inga spår av lacksläpp. Däremot har jag hittat en bubbla i lacken på vänster bakdörr, nedanför listen :-(O)
Bilen ska inte vara omlackad så det känns surt att hitta sånt redan :evil:

Nu ska den dörren ändå lackas om pga min tidigare "plankincident" :oops:
av CPM
#991255
Det är inte bara V50 som drabbas: jag hade nyligen en Peugeot 307 med liknande bakluckehandtag. Där hade det kommit små lackbubblor vid båda ändarna. Förmodligen vibrerar handtagen i ändarna, så att sand och damm äter upp lacken, och då får rosten fäste.

P.
#1044398
Påpekade detta för en volvohandlare och jag vart nästan utskälld och även ifrågasatt om jag verkligen var en regelbunden volvokund. Jag har gjort alla servicar och reparationer på volvo men här sparkar de bakut. Ingen goodwill här inte.
De gjorde allt för att inte ta på sig något av detta även centralt. Vist en gammal bil men en då.

Nä, bara byte av handtaget tyvärr.

Volvo car UX

Jag har startat om infotainment ibland flera g&ar[…]

Service på våran bil

Cvt f är en olja som är enkom för d[…]

Felkod P1102

Svaret finns (nästan) alltid på nä[…]