Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av masterjay
#1033507
En fråga till alla er duktiga meckare därute...

Bläddrade på blocket och hittade en S80 V8 -07 som ägaren gjort facelift på och monterat nya grillen och även den nya spoilern.
Självklart blev jag nyfiken och undrar därför hur personen gjort detta.

Vet någon om nya grillen passar "direkt"? Likaså med spoilern?
Eller måste man byta hela fronten?

Väldigt tacksam för svar.

(Bild på bilen i annonsen: http://pitchblack.se/S80/S80V8_001.jpg || http://pitchblack.se/S80/S80V8_002.jpg
Senast redigerad av 1 masterjay, redigerad totalt 0 gånger.
#1033513
Det kostar mer än det smakar att facelifta hela bilen utvändigt till 2014 års utseende ;)
#1033515
masterjay skrev:En fråga till alla er duktiga meckare därute...

Bläddrade på blocket och hittade en S80 V( -07 som ägaren gjort facelift på och monterat nya grillen och även den nya spoilern.
Självklart blev jag nyfiken och undrar därför hur personen gjort detta.

Vet någon om nya grillen passar "direkt"? Likaså med spoilern?
Eller måste man byta hela fronten?

Väldigt tacksam för svar.

(Bild på bilen i annonsen: http://pitchblack.se/S80/S80V8_001.jpg || http://pitchblack.se/S80/S80V8_002.jpg
Varför vill du byta till den nya "Passatliknande" fronten? Den är otroligt slätstruken och rentav ful? Hela den grillen måste ha kommit till en måndag efter personalfesten på designavdelningen :-)

Behåll din och byt till det större Volvoemblemet i stället om du vill "uppgradera" den lite.
Användarvisningsbild
av börne
#1033537
Nya grillen som kom 2010 lyfter mycket. Även Executive kromet i front, under dörrarna & under baklamporna som blev std på Summum 2010 gör en hel del tycker jag.
Bild

Sen hade jag gärna haft nya baklamporna från 2014 då dom är snyggare, eller "lyser" snyggare för dom är ju rätt lika annars.
Bild
#1033562
Mja, man lyfter ju ändå fronten sju modellår med att byta endast stötfångaren. Det får man väl ändå kalla prisvärd ansiktslyft med alla mått mätt (bortsett från LED-matrixen i MY14-strålkastarna men det tror jag är väldigt få som hade märkt). Sen om man vill kalla den passatliknande så får det stå för dem. Passaterna måste jag säga börjar se rentav riktigt bra ut. Som jämförelse vill jag minnas att om man vill facelifta en V60 till MY14+ så måste man byta inte bara stötfångare utan även huven. Kanske rentav även framskärmarna om jag inte minns fel?

Jag har för övrigt monterat MY14-bakljusen och häromdagen även resistorerna för bromsljusen och det tycker jag lyfte baken riktigt mycket. Kromlisterna under bakljusen är jag mindre säker på. Jag hade de inte tidigare och jag tycker de inte tillför så mycket på min bil. Kanske plockar av och säljer dem? Kostar över 700 kr per list nya. Är även sugen på att montera den nya MY14-stötfångaren men det känns långt överkurs. Där kanske man kan börja prata om att det smakar mer än det kostar, men man vet ju aldrig var det slutar :roll:
#1033582
Supertack för alla svar.
Det är nog så att hela frontplasten måste bytas. Har ett par fula stenskott som ska åtgärdas så kanske tar steget och gör bytet när den ändå ska lackas.

Jag har redan gjort Facelift till grillen med stora emblemet och frontkrom. Sidokromet tycker jag inte passar till färgen på min bil men baklamporna med kromlist är på. Har även en fundering på att byta sidospeglarna till de nya med den smala linsen.


Bild
Bild
#1033758
Kan man inte sätta dit en V70 sport front på S80? det tror jag skulle se snyggt ut och lite unikt. :)

Läste på Facebook att erbjudandet skull[…]

Abs ring bak V50 AWD

AK24.se. hela drivaxel för 1469 kr

Har du bytt till en "annan" stol s&ari[…]

kabeldragning xc60 2016

Nu vet jag inte om det är likadant på x[…]