- lör 09 jan 2016, 15:44
#1036071
Först och främst: Det är bara trams och dravel att bilen skulle vara svårstartad på vintern med E85. Jag är inne på sjätte året med min bil, en V70 2.0F -08, och har aldrig tankat annat än E85 i den bilen. Den har aldrig visat några som helst protester till att starta. Den lägsta temperatur som jag har startat i är -27°C. Jag hade glömt eller förträngt att koppla in värmaren kvällen innan. Den startade som vilken annan dag som helst.
Det är riktigt att styrdatorn skall Adaptera när man har bytt bränsle. Det gör man som du själv sa, kör i lugn landsvägsfart några mil eller en kvart. Avbryt inte den här körningen, för då får du börja om från noll igen nästa gång du startar. Och kör du bara en kortkörning så blir det aldrig riktigt adapterat. Styrdatorn blir "förvirrad" och vet inte vilken sorts bränsle det är.
Det är ju Lambdasonden som ger signal till styrdatorn att ändra luft- och bränsleförhållandet för att hålla Lambda 1. Så om det avviker från det tidigare värdet så vet ju datorn att den måste adaptera. Adaptera betyder i detta fallet att datorn ställer in sig på alla dom signaler som kommer från dom olika sensorerna på motorn. Någon har skrivit här på forumet att det skulle ge en signal till att adaptera när man öppnar tankluckan, alltså med knappen på instrumentpanelen. Jag vet inte om det är så, men för mig låter det mer smart att låta Lambdasonden känna av resultatet av förbränningen. Det skulle ju kunna vara så du tankar bensin som kanske hade någon brist i kvaliteten och extremt dålig luft i någon storstad etc. etc. Då kan ju datorn reglera över ett ganska brett område. Det finns marginaler både uppåt och neråt från den ideala *stökiometriska blandningen. Så i princip är datorn alltid beredd att adaptera eller ställa in sig för det aktuella läget.
Det är möjligt att det går att göra justeringar, men det är ju detsamma som att mappa om datorn. Det finns dom som gör så i trimningsammanhang och då är det jättedyrt. Minst 10 000 kr har nämnts. Så jag tycker du skall pröva direkt med E85. Det är det enklaste och billigaste i nuläget. Glöm inte att adaptera. Utvärdera resultatet och agera efter det. Försvinner inte spikningarna så är det ju något klart fel. Du har en knacksensor och den skall justera tändningen så att det inte knackar men att du får en bra förtändning. Den kan ju i det läget vara trasig, men som sagt, det får du reda på med E85. Högre oktantal på bränslet ger mindre risk för knackning (spikning). Och E85 har som sagt 104 oktan.
*Stökiometrisk blandning: Det är ett blandningsvärde där bränsle och luft har en sådan ideal blandning att det ger högsta möjliga effekt och lägsta möjliga utsläpp. För bensin och luft ligger det värdet på 1 kg bensin och 14,7 kg luft. (Man mäter i kilo här. Kanske av enkelhetsskäl? Luften kan ju ha olika tryck ibland) Detta ger även Lambda 1. För E85 är värdet ungefär 1 kilo E85 och 10 kg luft. Lite överkurs: Det finns pelletskaminer och andra förbränningsanläggningar som har Lambdasonder.
Och om någon nu funderar lite mer på detta med Lambda 1, det är som en sorts naturlag. Inte ett påhitt av politiker eller miljökämpar.