Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1030490
Rådlös skrev:Det där med att manövrera reglagen med knät känner jag igen. Det har hänt många gånger att jag har öppnat tankluckan med knät. Men även ljuset som du berättar. När tankluckan är öppen så fungerar det inte fullt ut att låsa och larma på. Så tag för vana att kolla dom gula lamporna när du låser. Blinkar dom inte så blir inte bilen låst. Och i 99 fall av 100 så är tankluckan öppen.
Tack för varningen! Har inte haft någon tankluckeknapp förrän nu så detta har jag ännu inte råkat ut för. Men det kommer säkert.

Vad som redan hänt är att jag lyckats växla med knäna. Körde i en rondell och märkte plötsligt att motorn surrade på ett sätt den inte brukar. Första tanken var att det hänt något riktigt allvarligt men sedan slog det mig att jag hade vänster knä rätt högt och i omdelbar närhet av vänstra växelpaddeln (den för nedväxling). :D
#1030510
js1 skrev:Du får nog hänvisa till trafikförordningen innan jag tror dig.
Har tagit bort de paragrafer som inte är aktuella för diskussionen. § 69 och 71 kommer från trafikförordningen kap 3, §15 kommer från fordons beskaffenhet och utrustning.

69 § Vid färd på väg med motordrivna fordon ska halvljus användas, om inte annat följer av 68, 70 eller 71 §. Förordning (2009:960).

71 § Vid färd på väg med bil, motorredskap klass I, tung terrängvagn, motorcykel eller moped klass I får i stället för halvljus användas annat ljus som är tillräckligt för att uppmärksamma andra trafikanter på fordonet. Detta gäller dock inte vid färd under mörker, i gryning eller skymning eller när väderleksförhållandena eller andra omständigheter föranleder att halvljuset behöver vara tänt.
I dimma och vid kraftig nederbörd får dimljus användas i stället för halvljus.
Sådant ljus som avses i första stycket, dimljus eller halvljus får inte användas samtidigt. Förbudet gäller inte vid färd med motorcykel under dagsljus.

I regler för fordons beskaffenhet och utrustning kan nedan läsas

Varselljus
15 § Annat ljus som enligt 3 kap. 71 § trafikförordningen (1998:1276) är
tillräckligt för att uppmärksamma andra trafikanter på fordonet får endast
avges med varsellykta, dimstrålkastare eller spänningsreducerad
halvljusstrålkastare.
Endast två sådana lyktor eller strålkastare får samtidigt lysa.
Utan hinder av 3 kap. 68 § trafikförordningen får fordon brukas med
halvljus eller varselljus utan att skyltlykta är tänd. Detta gäller dock inte vid
färd i mörker, i gryning eller skymning eller då väderleksförhållandena eller
liknande omständigheter föranleder att skyltlyktan behöver vara tänd.
Bil som uppfyller kraven för varsellykta i avsnitt 6.19 i ECE-reglemente
48 får (se 3 kap. 1 §), utan hinder av 3 kap. 68 § trafikförordningen, brukas
under dagsljus utan att föreskrivna lyktor baktill och på sidan är tända.
#1030843
I en 745:a har jag haft en kupéfläkt som inte gick att stänga av. Men den gick bokstavligt talat inte att stänga av. Fick ta ut säkringen för att få tyst på den. Bilen hade ECC, och det hade blivit kortslutning i det elektroniska pådraget till fläktmotorn.

Nu är jag inne på min andra lån[…]

Läste på Facebook att erbjudandet skul[…]

Två olika bränslefilter till v50?

I VIDA så finns det två olika part num[…]

Menar du temperaturen i kupén? Det är […]