Säkerhet, larmsystem, centrallås, startspärr, alkolås, rattkryckor, hur man försvårar för tjuven att göra inbrott etc. Dvs. I princip allt som har med säkerhet att göra. OBS! Skriv vad det gäller för bil- samt årsmodell, så blir det lättare att hjälpa till!

Moderator: Moderatorer

#1022753
För att avsluta denna fundering - lämnade in mitt "gamla" kretskort till en dataexpert som lödde dit paniklarmsknappen från KIR kortet och det funkar finfint numera :D
Tack för alla svar - om man inte frågar lär man sig ingenting och nu har jag blivit lite mer lärd :lol:
#1022763
Tette skrev:För att avsluta denna fundering - lämnade in mitt "gamla" kretskort till en dataexpert som lödde dit paniklarmsknappen från KIR kortet och det funkar finfint numera :D
Tack för alla svar - om man inte frågar lär man sig ingenting och nu har jag blivit lite mer lärd :lol:
Roligt att höra att det löst sig på KIR-fronten för din del. :D Den gamla lösningen med separat fjärr är ju ingen höjdare, särskilt när nyckelgummit börjar närma sig upplösningstillstånd.
Dålig räckvidd XC60 -2026

Min XC60-25 kommer jag som bäst nästan 8[…]

Det sitter gumminstopp som ska ta emot/justera bak[…]

Har fått ungefärliga prisuppgifter nu[…]

HVO 100 för dyrt?

Tankade just upp sonens och min Mercedes 190d 2.5 […]