Volvo 240 & 260, 340 & 360 samt 440, 460 & 480 relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1018478
SkauneJohan skrev:
Arne skrev:Välj från skroten en fördelare med tänspole, kabelmatta och tändmodul från en B200A/B230A som satt på bilar från
1985-86. Du får en mycket bätre tändkurva med en sådan fördelare och det är hur enkelt som helst att montera dit den.
finns ingen sånn skrot som jag har lyckats hitta inom 30-40min körning från sölvesborg
Sök på Bildelsbasen och beställ hem från en skrot som har rätt fördelare och kabelmatta.
#1018546
Arne skrev:
SkauneJohan skrev:
Arne skrev:Välj från skroten en fördelare med tänspole, kabelmatta och tändmodul från en B200A/B230A som satt på bilar från
1985-86. Du får en mycket bätre tändkurva med en sådan fördelare och det är hur enkelt som helst att montera dit den.
finns ingen sånn skrot som jag har lyckats hitta inom 30-40min körning från sölvesborg
Sök på Bildelsbasen och beställ hem från en skrot som har rätt fördelare och kabelmatta.
hittar fördelare fram till 1983 eller 1987 och fram, funkar det med dom från 1987?
#1018960
SkauneJohan skrev:tänkte att ni kunde hjälpa mig, då ni säkert har koll på en klassisk bil 8)

har köpt en begagnad b21 då motorn i min 240 har riktigt dåligt komp (5,5 5,5 5,5 7,5) och ska renoveras

motorn är en b21 från 1982 som enligt säljaren endast rullat 15000mil (och priset var bra) dock hade bilen som motorn suttit i stått på en äng i 10år, vid inspektion så är det lite ärg på ventilkåpan annars verkar resten vara riktigt fint så det känns verkligen som att miltalet stämmer


planerna är följande: nya tänddelar(rotor, rotorlock, tändkablar tändstift), ny olja, nytt oljefilter, ny kamrem, ny vattenpump, nya motorfästen, brytarlöst tändsystem(eller nya brytarspetsar/kondensator i värsta fall)

flytta över min nästan nya bränslepump och förgasare med ny insugspackning/förgasarpackning

är det nånting som jag har glömt? var skulle ni rekomendera att köpa alla delarna? tändstift ska iallafall va NGK, medans jag funderar att köpa resten på biltema. finns det annat ställe som är billigare men ändå bra? skruvat? vparts?

alla tips är välkomna :D
Jag tycker Biltema har bra sortimentsatser och verktyg. Skruvat har bra märken också, men mestadels proparts (likvärdigt biltema eller sämre enligt vissa), vparts har mycket proparts också.

Vattenpump biltema 400 kr, valeo 500 kr, volvo 700 kr
Oljefilter biltema 70 kr, mann/kneckt 90 kr, volvo 110 kr
Motorkudde biltema 60 kr, febi 190 kr, volvo 500 kr

Resten är samma historia, det finns ingen anledning att köpa på biltema? Man kan lägga lite extrapengar på dessa klenoder. Det finns på ebay.de och mister-auto.se, bildelaronline.se osv.
Polestar 5

Snygg och snabb bil, men jag tror Polestar kommer […]

V70 d5 2008 lastgaller

Har precis köpt en Volvo V70 från 2008 […]

Har beställt en ställbar klocka nu. Om j[…]

Finns vissa företag som sysslar med fjäd[…]