- lör 07 nov 2015, 15:09
#1018653
Dom dropparna man spar på det på flera tusentals bilar förloras i den energi som går åt till allt runtomkring en enstaka olycka som orsakas av släkta bakljus. Det börjar bli allt vanligare med påkörningsolyckor bakifrån på nedsläckta bilar.
Vill man "spara soppa" kan man kräva att det ska vara led på nya bilar (vilket det ju oftast är) och det skulle säkert kunna sparas betydligt mycket mer om man inriktade sig på att göra t.ex ACn effektivare och dra mindre soppa än att släcka 2 led-lampor bak.
Man har effektivicerat motorer rejält senare årtionden för att klara hårdare miljökrav, men förbrukare i bilen, där AC/klimatanläggningen måste vara det som drar mest, har man inte ägnat mycket tid åt, då det inte räknas in i förbrukningssiffrorna. (Den är ju alltid avstängd när dom testar... )
Polestar 2 Dual Motor MY24
Hyundai Ioniq electric 2018
Såld: Polestar 2 Dual Motor MY21
Såld: V60 T4F Summum MY12
Såld: V60 D5 TE Summum MY16
Såld: V70 D3 DE MY13