Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av MickeHusse
#1012927
Vad använder ni?

Jag vill ha en läsare som kan radera felkoder och även helst tvångsköra t.ex. dieselvärmare.

Har hitta denna:
http://www.blocket.se/uppsala/Diagnosin ... 4.htm?sa=1

och denna:

http://www.ebay.com/itm/Latest-Version- ... Sw3ydVrKS8

Den senare påstås kunna installera mjukvara också, nu vet jag ju inte om man kan få tag på det som "hemmapulare" iofs men ändå.

Någon som har erfarenhet av dessa eller av något annat som är vettigt, jag är dock inte intresserad av varianten som genererar "extramätare" på en padda eller lur.

Mvh
Micke
Användarvisningsbild
av palmqvist
#1012990
Jag har denna funkar bra till det mesta

http://m.ebay.com/itm/231387374209?_mwBanner=1

Dock måste du ha ett special konto för mjukvara o det tror jag inte privat personer kan få tyvärr
av MickeHusse
#1013157
OK, tack, det är samma som den jag hade länk till.

Då lär det blir en sådan, funkar den till att tvinga igång dieselvärmare t.ex.?
Tänker eftersom jag inte har något tidur och de behöver ju motioneras lite då och då.

Nä, jag anar att mjukvaran inte är var mans egendom men vem vet, det kanske blir en dag :-)
Användarvisningsbild
av P210
#1013172
Är mjukvaran VIDA till dessa? Annars hade jag hellre satsat ett par hundralappar till på en VIDA/DICE för 7-900kr istället, VIDA ger så mycket mer, kompletta reservdels/artikelnr/sprängskisser, reparations/demonteringsanvisningar, bilkommunikation (ändra tex stolvärmens effektlägen etc.)
Tvivlar på att någon mer generell programvara än Volvos egna ger så här mycket info, här är tex "tvångskörning av dieselvärmaren":

Bild
Användarvisningsbild
av palmqvist
#1013207
Jag kör VIDA på min
Användarvisningsbild
av Slasse
#1013277
Det är alltså en VIDA/DICE man ska ha? Eftersom jag kommer från VAG träsket så har jag alltid kört med VAG-COM från RossTech. Hos VAG så har de kinesiska kopiorna alltid fungerat dåligt. Är det samma här? Men en original verkar vara dyr?
Användarvisningsbild
av Perra83
#1013293
Slasse skrev:Det är alltså en VIDA/DICE man ska ha? Eftersom jag kommer från VAG träsket så har jag alltid kört med VAG-COM från RossTech. Hos VAG så har de kinesiska kopiorna alltid fungerat dåligt. Är det samma här? Men en original verkar vara dyr?
Vida med Dice funkar finfint. Strax över 800kr är inte dyrt.
Mäta spolarvätska fryspunkt

Man kan använda exempelvis en sådan h&a[…]

Styrservo V70 2010

Tack för svar. Det kan vara värt att tit[…]

Alla 3 delarna sitter i eller på denna stol[…]

Pratade precis med Finnvedens (Volvo). Dom sa att […]