Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av hedstrom
#1011641
Tempmätaren varnar för att motorn blir varm efter att man kört ett tag. Mätaren som ska ligga på mitten går upp i topp sedan går kylfläkten igång för fullt. Men när man öppnar locket till kylvätskan så verkar det inte alls vara så varmt, då det ej kokar som jag antar att det bör göra då mätaren står i topp?
Efter att bilen varit av i några minuter är mätaren på mitten igen och allt verkar vara frid och fröjd tills nästa gång den går upp på max igen.
Vad är det som kan vara fel?
Bilen är en Volvo v40 -00
av Rådlös
#1011669
Har du tillräckligt med kylarvätska?
Panelinstrumentet är inget precisionsinstrument. Det kan mycket väl visa generöst inom ett grovt område. Vill du vara riktigt säker så skaffar du en sådan här:
http://www.clasohlson.com/se/IR-termome ... r362286000
Med den kollar du den verkliga temperaturen och jämför med vad panelinstrumentet säger. Mät alltid på samma ställe, t.ex på topplocket nära termostaten. Skriv gärna upp resultaten så att du ser "vid det strecket är det 75°, och där är det 85°" etc. etc. Du får bättre koll på detta viset. Du får ju också grepp över läget över en längre tid. Eventuellt kan sådant varna om något förestående fel.
Användarvisningsbild
av andersbe
#1011676
hedstrom skrev:Tempmätaren varnar för att motorn blir varm efter att man kört ett tag. Mätaren som ska ligga på mitten går upp i topp sedan går kylfläkten igång för fullt. Men när man öppnar locket till kylvätskan så verkar det inte alls vara så varmt, då det ej kokar som jag antar att det bör göra då mätaren står i topp?
Efter att bilen varit av i några minuter är mätaren på mitten igen och allt verkar vara frid och fröjd tills nästa gång den går upp på max igen.
Vad är det som kan vara fel?
Bilen är en Volvo v40 -00
Byt termostat.
av hedstrom
#1011858
Idag startar inte ens bilen, förstår ej varför? Kan det ha med termostaten att göra eller vad kan det vara för fel? Startmotorn går runt, men den tänder inte.
av Rådlös
#1011869
Startproblem har inte med termostaten att göra. Termostaten blir ju inte "aktiv" förrän motortemperaturen börjar närma sig 85 - 90°C. Detta förutsätter att du har vätska i tillräcklig mängd. Det är ju kylvätskan som påverkar termostaten. Termostaten kan i och för sig vara trasig (utsliten) ändå, men det visar sig inte förrän senare.

Har du prövat med startgas? Det kan "tala om" i fall det är fel på bränslet eller på tändningen.
av hedstrom
#1011871
temperaturmätaren står på mitten i bilen och fläkten går för fullt så fort man vrider på tändningen, tänkte om det hade något med temperatur sensorn eller något. Därför den inte startar??
av hedstrom
#1011908
Efter att jag kopplade ur batteriet och i igen så sjönk temperatur mätaren till botten och bilen startade som vanligt. Borde det inte vara temperatur sensorn som är paj då? eller kan det vara något annat? termostaten har väl inget med det att göra?
av Rådlös
#1011920
Det låter misstänkt. Temperatursensorn är elektronisk, medan kylartermostaten är helt mekanisk. Den är fylld med vax som smälter i värmen och påverkar inte något med el.
Om du spänningsmäter (volt) på tempsensorn medan du varmkör motorn så kanske det ger något? Dessvärre vet jag inte vilka värden som är normala på tempsensorn. Det kanske någon annan vet här?
Sedan är det ju ofta så att panelinstrumentet och ECU'n (motorstyrningen) har var sin tempsensor. Dom jobbar alltså helt oberoende av varandra. Nu vet jag dock inte hur det är i just din motor, men antar att det ligger till så?
av hedstrom
#1011938
Köpte en temperatursensor och en termostat på skroten som jag nu skruvat i bilen. Nu verkar den fungera igen efter att ha kört runt i 15 min =)

Har haft volvon sen 2014 , hade gått 10000mi[…]

Volvo 760 elhissar

Hej, har en Volvo 760 1988 som elhissarna bak inte[…]

Den källa jag hittade påstod att &aum[…]

Bromsvätskan kommer inte fram

Hej, jag försöker lufta bromsarna p&ari[…]