- mån 22 jan 2024, 22:21
#1568256
opA skrev: ↑mån 22 jan 2024, 20:07Har nu testat, ändrar inte från prognos till faktiskt temperatur. Testat logga in, låsa upp,blinka med ljuset. Men visar fortsatt utomhus temperatur fast bilen står inne.LJN skrev:Kollade i min app och angiven temperatur och den visade fel, men.... om man väntar 10-15 sekunder ( dvs. låter appen vara öppen ) så kommer en uppdaterad temperatur som är rätt.Stämmer ej.
Så jag misstänker att den temperatur som anges i vid app öppning är den som var senast bilen användes? Testade nu igen med samma resultat, vid start av app = +3 grader som det var i förmiddags då bilen användes och nu ikväll så ändras den till +6 grader efter 10 sekunder.
Jag och kollegan stod parkerade på platser med +20 grader inatt han i sin V90CC -23 och jag i min V60 -20 och båda våra visade +1 oavsett hur länge vi kollade i appen. Tror också på att appen är väderberoende för de stämde att de va +1 ute vid de tillfället.