Volvo XC60 (18-), V60(19-) och S60 (20-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1547271
Har läst många trådar i ämnet men inte riktigt fått svar på min fråga så försöker med en ny tråd.

Har i nuläget bara valt standardljudet i min beställda V60 T6 Recharge. När jag läser runt varierar omdömet mellan "riktigt bra för att vara standard" till "helt ok" till "bedrövligt". Inte så konstigt med tanke på det subjektiva i frågor om ljud.

Min fundering gäller dock hur mycket subwoofern som ingår i Recharge påverkar. Det känns som att omdömet eventuellt kan påverkas av huruvida det är standard med eller utan subwoofer?

Grundfrågan är huruvida subwoofern lyfter ljudet till en hyffsad nivå eller om HK är minumum om man vill ha bra ljud?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
#1547277
perhall skrev:Original och HK är inte så stor skillnad som man kan tro. Original är helt ok o sörskilt med SW. Jag har B&W i båda men har testat alla tre systemen ordentligt
Tack! Hoppas på det. Är ju inte jättestort prispåslag för HK men lite nervöst att ändra nu när jag precis fått preliminär leveransvecka.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
#1548018
Det går troligen att få standardljudsystemet att låta helt OK med inställningar och lite hänsyn till begränsningarna. Det ljudsystemet ihop med subwoofer ger ljudet en omfattande stöt och hamnar nära Harman/Kardon. Har vid tillfällen kört bilar med både standard inklusive subwoofer samt Harman/Kardon och enligt mig är skillnaden försumbar, speciellt om man inte ljudmäter dem back-to-back i realtid. Välj Bowers & Wilkins eller något på eftermarknaden om ljud är väldigt högt prioriterat. Prioriteras bra ljud välj Harman/Kardon eller standard inklusive subwoofer.
#1548020
Recharged skrev:Det går troligen att få standardljudsystemet att låta helt OK med inställningar och lite hänsyn till begränsningarna. Det ljudsystemet ihop med subwoofer ger ljudet en omfattande stöt och hamnar nära Harman/Kardon. Har vid tillfällen kört bilar med både standard inklusive subwoofer samt Harman/Kardon och enligt mig är skillnaden försumbar, speciellt om man inte ljudmäter dem back-to-back i realtid. Välj Bowers & Wilkins eller något på eftermarknaden om ljud är väldigt högt prioriterat. Prioriteras bra ljud välj Harman/Kardon eller standard inklusive subwoofer.
Tack för bra input. Då blir jag säkert nöjd. Uppskattar bra ljud men i bilen känns det inte som högsta prio med tanke på den konstanta brusmattan i bakgrunden och mycket lågkvalitativ FM-radio som källa.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
Batmacs Model 3 2020 - Enemy

Hur långt har din gått? Jag bytte till[…]

Vilken sidokjol är detta?

Hej! Inne på att köpa en v40 och n&ari[…]

Styrströms kortslutning

Kollat F9 i CEM? Den driver heljuslamporna

Missljud generator V70 D3 2011

Öppna kylarlocket Jag tog bort oljefiltret o […]