least skrev:@Flajjan jag tror att din lösning hade orsakat dig mer problem än du anar.
Det är du som ägare till bilen som är ansvarig för att bilen kan hämtas till verkstaden.
Och det är även du som har avtalet med bilparkeringens ägare.
Om du "överger" bilen på Arlanda så är du fortfarande ansvarig för parkeringskostnader som uppstår.
Bärgaren kommer att ha svårt att hämta bilen om inte du medverkar till att släppa ut bilen från parkeringen.
Misstänker att bärgaren inte ens vill hämta bilen om inte ägaren finns tillgänglig.
OT Du skriver att i din bransch tolererar man inte sånt här trassel som kund. Din bransch är troligen inom industrin eller en annan bransch där nertid har en faktisk kostnad? Att du får problem med din bil är inte att jämföra, då du kan få en hyrbil som löser din "nertid".
Så är det absolut - jag jobbar mot industrin.
Hur ska jag kunna medverka till att bilen går att hämta om den inte går att starta eller öppna? Att hämta låsta bilar är ju inga problem, det gör ju finansbolagen regelbundet (folk som inte betalar sina räkningar).
Det kommer ju att uppstå yttre kostnader om bilen skulle sluta fungera och man ska med ett morgonflyg, först flygbiljetten, sen eventuellt missade möten - det kan resultera i ganska stora kostnader.
För mig är bilen i första hand ett arbetsredskap, i andra hand ett bekvämt färdmedel.
Jag har inte råd eller tid med att stå och vänta på bärgare och hyrbilar/fara fram och åter för att hämta/lämna hyrbil. Den tiden får handlaren lösa och de eventuella kostnader som uppstår i samband med detta. Dessutom har jag barnstolar i bilen vilket krånglar till det än mer - eftersom dessa behövs när barnen ska hämtas på dagis..
Jag försökte avbeställa bilen 5-6 veckor efter att jag beställt den med hänvisning till de problem man redan i höstas hade läst om. Det gick absolut inte (Bilia). Då påtalade jag att de eventuella kostnader som uppstår om bilen slutar fungera kommer jag att fakturera Bilia, så även eventuella taxiresor.
Jag hoppas faktiskt att bilen kommer att fungera som det är tänkt, men blir det en massa stök så får Bilia ta tillbaka den och sälja den, vilket inte torde vara något problem, eftersom det inte finns några bilar att få tag i.
Sen åker jag till Toyota och köper en bil som man vet fungerar, men som är lite trist, hellre det än stök. Sen får man se om Volvo fått ordning på kvalitén framöver.