Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Petke
#897500
Hej, läst detta forum i flera år utan att posta ngt.
Men kände idag att jag måste rådfråga om mitt val av utrustning till nya bilen och detta borde vara den absolut bästa plats att göra det på :D

Beställde i måndags en ny XC70 som skall ersätta min V70. Enligt följande spec:

XC70 II D4 AWD Summum Business E
Automat
Klimatpaket VOC
Driver Support
Parkeringhjälp fram/bak
Sensus Navigation
Laminerat glas runt om
Aluhjul Valder DC 17
Twilight Bronze
Läder Beige
Modern Wood

Som ni ser ovan så har jag aktivt valt bort takluckan. Vilket jag idag tvekar på... Borde jag valt den? är den bra för andrahandsvärdet? eller kommer jag sakna den!?
I måndags resonerade jag som så att eftersom jag valt ljus inredning så behöver jag inte det extra ljuset från takluckan, det är en sak till som kan gå sönder, den är onödig eftersom det finns AC, säkerhetsrisk om man voltar, lägre takhöjd, kanske blir mer oljud i kupen, mm... Sparade 4000:- på att ta bort den. Har aldrig tänkt tanken på taklucka i V70.

Sedan funderar jag på fälgarna. Borde jag valt Zephyrus istället? 5000:- dyrare.

Jag glömde helt bort att jag ville haft "barnsäkerhetsknappen" för att kunna låsa dörrar och fönster bak, 700:-

Jag har fortfarande tid på mig att ändra. Hur hade ni resonerat. Ska jag åka ner o "besvära" säljaren igen (har redan bytt färg en gång :oops: )
Är det något annat jag borde valt/valt bort?

Detta är det dyraste privata bilköp jag någonsin gjort, vilket skapar "lite" ångest. 412.410:- :shock:
av Lövet
#897512
För mig skulle taklucka kunna vara en sak som gör att jag väljer din bil istället för en annan begagnat. Lätt värt extrakostnaden och jag har aldrig hört talas om en lucka som gått sönder på XC70II.

Fälgar går att lösa enkelt i efterhand om du ångrar dig.
av 5cylindrar
#897517
Jag skulle absolut lagt till PRO i tillvalslistan. Jag tror bilen då blir mer lättsåld framöver. En taklucka inkl ändelsen "PRO" är värt 4000 kr.

Andra smådetaljer som jag tycker är bra att ha: Aut avbländbar innerbackspegel (ca 1300 kr) och eluppvärmda spolarmunstycken (ca 800 kr)

En annan viktig sak: hastighetsberoende servo (ca 3000 kr). Om man gillar lätt servo vid manövrering på parkeringsplatser och annat så är detta tillval att rekommendera.

Kör du husvagn? I så fall kanske nivåreglering kan vara bra?
av Petke
#897530
Suck, dumma snåla mig. Brorsan sa samma sak, så 3 av 3 sagt att bilen blir mer attraktiv med PRO paketet. Jag får ringa om takluckan imorgon, hoppas det går att ändra fortfarande.
Avbländande innerbackspegel tror jag ingår i Summum.
Hastighetsberoende servo har jag aldrig tänkt på att jag behövt i min V70. Men XC70 är kanske mer trögstyrd?
Husvagn kör jag inte, bara något lass med skräp till återvinningscentralen om året. (jag har valt delbart drag)
Användarvisningsbild
av Guligan
#897544
Skiljer det inte mer än 4 Tkr så hade även jag lätt valt till lucka. Sen beror det lite på vilken färg du valt till bilen. Det är förbannat snyggt med taklucka på t.ex. en silver metallic bil, ja alla ljust lackerade bilar egentligen.
Användarvisningsbild
av simonhalmstad
#897548
Gillar ditt val på inredningen i bilen, beige läder + modern Wood kommer bli supersnyggt och kännas lyxigt. 8) :-)-)
av fredrikwt
#897574
Just det här med takluckan verkar dela folk generellt i två läger, antingen ett måste som det är enligt flera av mina vänner - ett krav för att man öht ska köpa den dyrare bilen. Själv tycker jag det är världens mest överskattade tillbehör, har haft panoramatak på min tidigare X3 och på nuvarande X1. Jag använder det ALDRIG har det alltid fördraget, tycker bara det blir besvärligt med mer värme eller ljusreflexer som stör från ovan... Och vem använder en taklucka öppen idag? Man har ac, det väsnas och skapar ett basljud i kupén ganska snabbt. Jag hade aldrig själv valt tillbehöret.
Användarvisningsbild
av poseidon
#897581
Hade det varit panorama som i de andra modellerna så hade det varit ett givet kryss i tillvalsrutan.

På sommaren vid parkering så är det smart att kunna vädra ur.
av para
#897585
Mina synpunkter:
- Inbyggda bälteskuddar är kanon om du har barn i den åldern.
- Tonade rutor. Tänk bara på att fabrikstoningen är ganska ljus på 70-bilarna så vill man ha mörkt är det film som gäller.
- Barnsäkerhetsknappen för bakdörrar/fönster jättebra för klåfingriga ungar
- Dynamiclädret, snyggare stolar
- Nivåreglering bra att ha.
- Takluckan känns fruktansvärt omodern. Ska det va så ska det vara panoramatak.

Funderade du inget på sport-edition?
Då slipper man allt utvändigt krom och får nivåreglering, sportchassie och dynamic-stolarna.
Användarvisningsbild
av MartinS
#897601
Jag hade inte valt luckan av precis alla anledningar som du valt bort den. Läckagerisken och den lägre takhöjden är mina två främsta argument mot den, men även att det faktiskt kommer en hel del kyla från den under vinterhalvåret.

Hurvida en lucka säljer bilen enklare är ointressant, jag köper bil till mig själv, inte nästa ägare.


Brorsan har Beige skinn och modern wood i sin S80, grymt fint! Bra val.

Försök få tag på original n:[…]

Tjusigt! På den sista bilden kan man fr&arin[…]

Skift oljebeholder. Det er kjent feil på ven[…]

Styrservo V70 2010

Dette er ett kjent problem på Ford og din bi[…]