- tor 03 apr 2014, 07:04
#852362
Jo, dina 18" blir mindre än vad original 16" är. 1.5 cm för att vara exakt.
Moderator: Moderatorer
StefanN skrev:Jo, dina 18" blir mindre än vad original 16" är. 1.5 cm för att vara exakt.Hur kommer du fram till det? Varken kalkylatorn eller mina uträkningar kommer fram till det?
SupaBeast skrev:pjaar: Just det, det tänkte jag inte på alls. I alla fall så är är resultatet den samma. De nya 18 har något större diameter än de gamla 16.Ser inte däcket litet ut i hjulhuset med den profilen? Har en kompis som körde med 18" 225/40 som han hade på gamla modellen V70N som han satte på sin nyare V70II. Han tyckte att det blev "extra" mycket luft i hjulhuset trots att det inte skiljer så mycket.
Jag köpte nya fälgar. Ixion kopior som heter ocean storm.
Diplomaten skrev:Själv så kör man med 17" Volvo Original Canopus Exportfälgar och de tar i på min S80(gamla karossen)..väldigt skumt.Tar de i där fram när du svänger? Vad kör du med för dimension på däcken nu och vet du vilken dimension bilen levererades med när den var ny?
pjaar skrev:Nja, jag vet inte eftersom jag inte har så mycket att jämföra med. Har alltid tidigare kört 16" och då ser 18"are betydligt större ut. Men visst det är en del frihöjd från sidan ser det ut som-SupaBeast skrev:pjaar: Just det, det tänkte jag inte på alls. I alla fall så är är resultatet den samma. De nya 18 har något större diameter än de gamla 16.Ser inte däcket litet ut i hjulhuset med den profilen? Har en kompis som körde med 18" 225/40 som han hade på gamla modellen V70N som han satte på sin nyare V70II. Han tyckte att det blev "extra" mycket luft i hjulhuset trots att det inte skiljer så mycket.
Jag köpte nya fälgar. Ixion kopior som heter ocean storm.
ad 1: På en 1-10 skala , där Volvo240 […]