Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Nexus
#775783
Motortvättar både V70 och 740 ungefär varannan gång jag tvättar bilen utvändigt. Aldrig några problem men jag startar alltid bilen direkt efter jag spolat och låter den gå varm.
Kör högtryck :D
av PTV
#776125
Nexus skrev:Motortvättar både V70 och 740 ungefär varannan gång jag tvättar bilen utvändigt. Aldrig några problem men jag startar alltid bilen direkt efter jag spolat och låter den gå varm.
Kör högtryck :D
Motortvättar bilen med högtryck vid varannan tvätt !?.Ja antingen tvättar du inte bilen så ofta eller så har du ett kraftigt oljeläkage.Det är ingen båt utan en personbil. :D
Användarvisningsbild
av Nexus
#776170
Nej inge oljeläckade men jag gillar inte ha damm på motorkåporna så därför blåser jag av motorn med högtrycken.Sen på med glansmedel.
Tvättar bilarna när de är skitiga.....V70in får nog lite extra kärlek då den bara används sommartid :-)-)
av AnkaN7893
#776185
har aldrig haft några större problem efter en motortvätt. gjort det på alla 3 av mina bilar :) dom 2 senaste (v70) har jag vart mer försiktig med.
Men min 240.. haha.. dränkte hela motorn med koncentrerad avfettning, lätt stå innan jag blåste av skiten med högtryckstvätt, nära och noga :D Gick lite konstigt dom första sekunderna, men sen var den som vanligt igen och nått så in i helvete rent blev de :D
Användarvisningsbild
av MartinS
#776201
Nexus skrev:Nej inge oljeläckade men jag gillar inte ha damm på motorkåporna så därför blåser jag av motorn med högtrycken.Sen på med glansmedel.
Tvättar bilarna när de är skitiga.....V70in får nog lite extra kärlek då den bara används sommartid :-)-)
+1 !!!!

Jag tvättar motorrummet vid minst varannan tvätt, inte för att det är oljigt utan för att jag vill ha det skinande!

/Martin
Användarvisningsbild
av StringerBell
#776207
Om det gäller kåpor och andra större, mera släta ytor borde det vara mycket säkrare att spraya på antifettmedel (låta det verka ordentligt) och sedan torka med trasa. Jag skulle aldrig komma på tanken med högtryck under huven.
D4 vs T4

Jag har en v70 d4 2013 som jag är nöjd m[…]

Har haft volvon sen 2014 , hade gått 10000mi[…]

Volvo 760 elhissar

Hej, har en Volvo 760 1988 som elhissarna bak inte[…]

Den källa jag hittade påstod att &aum[…]