Här kan ni klottra av er sport, politik, efterlysningar m.a.o offtopic!!!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Tomas88
#245146
Hej. Jag har fått ett verktygsskåp i julklapp.
Skåpet har jag ståendes utomhus men under tak.
Nu undrar jag om det är någon som har nåt tips på någon bra produkt som kan absorbera fukt att placera i skåpet. Nåt liknande torrbollen kanske men något mindre.
Eller är kanske detta onödigt att lägga pengar på? Vad säger ni?
Användarvisningsbild
av CarMan
#245169
luften är fuktig, tror du mättat en normalstor torrboll på några enstaka dagar, så en mindre produkt mättar du fortare.

har du nått som inte tål fult i skåpet?

en torrboll bygger du enkelt själv.
Användarvisningsbild
av Tomas88
#245196
Okej. Misstänkte lite att det kunde vara så.
Nja grejerna jag har i skåpet har ju legat utomhus innan också under samma tak så det är väl ingen större fara.
Det som finns i skåpet är vanliga verktyg. Hylsnyckelsats, tänger, lite elmaterial mm. Det mest fuktkänsliga jag kan tänka mig är en multimeter, men det kanske i så fall är smartare att lägga nåt fuktabsorberande i bara ellådan.

Hur bygger man en torrboll?
Användarvisningsbild
av ~Kalle~
#245370
Ja det känns lite onödigt med en fuktslukare om det är utomhus, multimetern kan du ta med in (på vintern) så att den inte tar skada "ifall att"

Tjenare! Fråga inte hur, men har råkat[…]

Den stora annons-tråden

Undrar hur många mil man kan pressa ur en M[…]

Motoroljenivå

Jag har en V 50 automat 2011 men en D 4 motor. Den[…]

Bokat för besiktning, kunde inte tacka nej […]