Här kan ni klottra av er sport, politik, efterlysningar m.a.o offtopic!!!

Moderator: Moderatorer

av timebandit
#846841
Det med rörelsevakt är ju ganska smart ej applicerbart för min del då jag delar lampa och eluttag med surkärring bredvid. Strömmen till uttaget stängs av när man släcker lampan... Suck. Isåfall får det bli en rörelsevakt som går på 12V, då kan jag använda det gamla bilbatteriet :-)
Användarvisningsbild
av joel80
#846903
Finns lampor som går på solel.. alltså solen laddar ett batteri till lampan under dagen och sen så lyser det när det är mörkt om nån kommer i närheten. Jag har en sån i garaget, mest för att hitta lampknappen när det är helt mörkt. Den funkar nästan året om.. november-februari dock bara om det varit något så när ljust på dagen. Finns säkert bättre nu än den jag köpte för typ 3-4 år sen.

Vet inte kvalité eller hur mycket ljus som behövs för följande, men konstaterar att utbudet växt och priset sänkts sen jag köpte. :)
http://www.clasohlson.com/se/V%C3%A4ggb ... kt/36-5184
http://www.clasohlson.com/se/V%C3%A4ggb ... kt/36-5183
http://www.nimaab.se/se/grp/solcellsarmaturer.php
http://www.conrad.se/UTOMHUSLAMPA-MED-S ... &pi=571530
http://www.legoelektronik.se/utomhuslam ... evakt.html
Användarvisningsbild
av Jackson75
#846923
En släkting till mig riggade videokamera som aktiverades vid inbrott och på den filmen syntes tydligt när asen bar iväg på grejerna. Även asens trynen fastnade på filmen. Denna film användes av polisen som kände igen dem.
Släktingen fick tillbaks en del av sina grejer men polisen påpekade att man "ej får filma utan tillstånd" dock var det mer på den nivån att polisenmannen var tvungen att säga det, även om dem hade haft nytta av filmen.
Har svårt att tro att man egentligen åker dit om man lyckas filma asen.
Användarvisningsbild
av Allinug
#847039
timebandit skrev:Det med rörelsevakt är ju ganska smart ej applicerbart för min del då jag delar lampa och eluttag med surkärring bredvid. Strömmen till uttaget stängs av när man släcker lampan... Suck. Isåfall får det bli en rörelsevakt som går på 12V, då kan jag använda det gamla bilbatteriet :-)
Om lampan är en "vanlig lampa" så låter det ju som att surtanten är största problemet och inte själva elkopplingen i sig. Hon gillar helt enkelt inte att lampan står tänd. Då får du göra en kupp!! :D Om du kopplar om så att inte lampan styrs av strömbrytaren utan av rörelsevakten och så pratar du med din granne och säger typ: "Nu har jag fixat så att du inte behöver släcka lampan efter mig, den tänds och släcks automatiskt. Bra va?" :-)-)
Förhoppningsvis får det som bieffekt att hon låter bli strömbrytaren (och då får du ju också ström till underhållsladdning).

EDIT: Givetvis är det en behörig elektriker som gör sådana ändringar som att installera en rörelsevakt.
av Uninium
#847053
Det finns massvis med kameror som skulle funka bra i garage etc,med tanke på att det finns brandvarnare,klädhängare,klockradio och gud vet allt med kamera i så är allt möjligt utan att nån
ens ska förstå att dom blir filmad.

Är du nyfiken vad som sker utanför bostaden när du inte är hemma så funkar en bra webbkamera och programmet http://www.ispyconnect.com/ Gratis med 1kamera..
av timebandit
#847061
Ja, suratanten är ett stort problem. Problemet är inte att hon vill att det skall vara släckt utan jävlas med mig! Har satt upp lapp när jag laddar batteriet men hon bryter ändå strömmen!
Det är tack vare henne som jag satt upp en vägg med hönsnät mot hennes sida...
Fastighetsskötaren försökte koppla ur knappen men misslyckades och drog all ström, hehe. Sedan dess han han gett upp.
Funderar på att hitta en billig och behörig elektriker som kan koppla in ett extra uttag med brytare på båda faserna åt mig.
Kan en elektriker göra detta utan att bryta kretsen eller är det omöjligt? Frågar mest för att jag /vi inte har tillgång till elakåpet å byta säkring eller dyligt.
Vill gärna ha en kamera men gränsen går runt 600kr helst och då hittar jag ingen som klarar totalt mörker. Det kommer inte in ljus någonstans...

Funderar på att köpa och prova denna kameran: http://www.ebay.com/itm/CCTV-Dome-Surve ... 3ccf9d51a0

Har läst lite allmänt om övervakningskameror i mörker och IR. Är IR delen hyfsat så skall det lätt gå att identifiera människor i total mörker. Oftast är det mellan 5-8m i beskrivningarna men det räcker faktiskt med 2 meter för min del. Garaget är totalt strax över 5 meter långt och för att nå fram till förardörren eller prylarna så är det ca 2m från väggen så dem bör fångas på bild. Skall nog slå till och prova den jag länkade till. Fördelen är att den spelar in på minneskort så jag inte har tillgång till WiFi eller annat där garaget är... Går lätt att gömma den mellan lite saker i hyllan jag har också ;)

Jag har en V40 CC T3 och nu under vintern brukar j[…]

143kr för adaptern, prova? Standardljudet l&a[…]

Stefans 968

Och nu är det limmat, jäklar va snabbt l[…]

OBD P0121

Ok, tack. Då vet jag var jag ska börja.