NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#605884
Hej
När jag skulle koppla in den nya navigatorn till cig.uttaget fanns det ingen spänning . Provade även bak utan resultat. Jag kollade då om det finns någon säkring som kan ha gått sönder. Enligt förteckninge finns ingen säkring speciellt för cig.uttagen.Det verkar konstigt, men alla andra elfunktioner verkar fungera så det kan nog inte vara någon annan säkring ?
Ingen röker i familjen så det är nog första gången som cig.uttaget skulle användas sedan bilen köptes 2005. Har någon här varit med om samma sak och är tacksam för alla förslag hur det ska kunna åtgärdas utan dyrbar felsökning på märkesverkstad.
MVH
Ulf
#605920
Tändningen måste vara minst läge 1.

Säkring 45 som sitter i kupén (vid passagerarstolen) är till eluttaget i baksätet, ska vara på 15A. Kolla om den är hel. Har sökt igenom manualen men hittar ingen säkring till eluttag fram?! Någon annan kanske kan svara på det...

Bild
#606296
Hej
Kollade säkring nr 45 i min instruktionsbok. Den står som reserv. Säkring 41 står för eluttag i bagagerum. Kollade bagagerummet och där finns inget eluttag. Det är kanske i V50 det sitter ett?
Blev alltså inget klokare för det borde väl finnas en säkring som skyddar dessa 2 cig.uttagen i kupén.Annars borde det ju vara en stor brandrisk.
Några fler förslag tas tacksamt emot.
Ulf
#607393
Jag pratade med Bilia igår och de bekräftade att det är säkring 45 som är den som skyddar dessa båda cig.uttagen.
Tog bort klädseln i dag ,lossade de 2 bajonettfästena och försökte få ut/ner säkrinsplattan. Med visst våld kunde jag få ner den ca 30 grader och inte alls tillräckligt för att kunna se och byta säkringarna,
Vad gjorde jag för fel? Man vill ju inte riskera att bryta sönder hela centralen . Är det ngn hake i framkant som ska lossas på? Enligt instruktionboken ska det bara vara att släppa ner den efter att man lossat de 2 skruvana i bakkant,
Ulf
Anliggande frambroms 740

Hej! Upplever att frambromsen känns lite anli[…]

installera dragkrok

Säkringen är en 40 A. J.case kallas type[…]

Nolla motor V70 D3

Jag brukar bara nolla efter original markeringarna[…]

D4 VEA dricker olja

Hur har det gått för dig?