NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av ajjax
#268111
hej. köpte nyligen en c30 t5 men utan dimljus. har sett att det går att köpa dimljus till c30 på några sidor men därfram på bilen är det hela plattor utan några hål där man kan sätta dimljus. jag har så jag kan vrida på dimljus inne i bilen på en knapp men finns det kablar fram dit eller måste jag dra egna? och finns det plattor med färdiga hål för att plugga i dimljus som man kan byta ut mot befintliga?

MVH
av ajjax
#268252
ok tack så mycket :D den länken fanns ju beskrivning på allt i bilen och hur man byter det :D
dock en fråga till, vart köper jag dom "plattorna" med hål i? för sidorna med dimljusen får man bara med 2 st dimljus har jag för mig.

MVH
Användarvisningsbild
av wendtan
#268290
Du köper dom på volvo, precis som med dimljusen.
av Heden
#268499
Varför vill du ha dimljus ?:-/

Jag förstår om man får det "på köpet" så att säga genom något av Volvos utrustningspaket, men att lägga ut ett par tusen (om det ens räcker) är för mig oförståeligt...
av ajjax
#268551
na jag tycker det är snyggt på bilen och lyfter den lite. den blir lite fränare, men som sagt så spekulerar jag bara.
men finns det nån prislista på volvos saker som man kan kolla på nätet? eller måste man ringa?

MVH
av flink
#268565
Nu måste jag vara lite rabiat och säga emot dig här...
De runda små dimljusen Volvo har nu är enligt min mening inte snygga och helt och hållet odugliga till någonting annat än att lysa upp vägen 5cm framför bilen.
Det är bara en massa fjortisar och bonnläppar som gillar att köra omkring med både dimljus och halvljus som tycker det är snyggt, helt oförstående om att det bländar andra i mörker.
Ett knippe värmeljus skulle göra mer nytta än dimljusen. Har testat dom ett par gånger i kraftig snörök och dimma, men utan halvljusen så ser man absolut ingenting, så jag har verkligen svårt att se att någon slänger ut en massa goda pengar för dom. Köp en flaska dyr whiskey för pengarna och njut av livet istället.

Sen kanske det finns att köpa bättre pirat som verkligen fungerar, och då är det ju en helt annan femma! :)
av Lövet
#268567
Det finns 1 vettig anledning och det är att använda dimljus+parkljus dagtid för att slippa tända xenonlamporna (om man har sådana). Xenonlampor slits av att tändas och släckas ofta så därför är det bra att låta bli det dagtid.

Annars håller jag helt med flink. Som faktiskt belysning är dimljusen usla.
av flink
#268583
Ja just det... tack Andreas!
Enda dumma grejen med det är bara att man riskerar att glömma parkljusen på hela tiden när man använder dom. Borde finnas en extra funktion där dom stängs av automatiskt när man slår av bilen.
Man måste först komma ihåg att slå av halvljusen (xenon) innan man startar ljusen och sen sätta tillbaks ratten på 0 efter man stängt av bilen. Lite för krångligt och lätt att glömma ibland. Men annars är det en bra idé då man endast behöver någon typ av varselljus på dagtid.
DRL problem

Hej tack för svar. Hur menar du, att det &au[…]

Dom uppdaterar inte per automatik på dessa[…]

Hjulsidor Volvo 740 GL -91

Om du hittar dessa navkapslar från 240 s&ari[…]

Den "vanliga" facelift-grillen har kroma[…]