NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1595097
Tänkte byta kylarvätska och skruvade loss avtappningsskruven i plast så långt det gick, men det började bara droppa lite, kan det vara igenkläggat med smuts? Eller ska man göra något mer t.ex dra ut plastskruven helt? Det kändes inte som att det gick att dra ut den efter att man skruvat loss den tills den bara snurrade och inte gängade av mer.

(skruvade loss expansionskärlets lock)

Det är oklart om det någonsin bytts kylarvätska på bilen, den är mer brun än grön.
#1595227
Jag skulle nog provat att trycksätta systemet lite försiktigt och se om klägget spolas ut. Bra att bli av med :-)
Men inga 6kg direkt från vattenkranen eller kompressorn, Typ 0.5 kg kanske är lagom. Testa skruva på locket på exp-kärlet och kläm på kylarslangarna, det kanske räcker.. Eller öppna försiktigt när bilen är varmkörd. Använd trasor så du inte bränner dig..
#1595973
Försökte en gång till utan skillnad, sen en tredje gång och då ploppade den loss lite utåt och vattnet började tappa ur som den ska (det var nog lite tryck i systemet då för den trycktes ut, hade precis kört bilen) :-)

Förmodligen hade det gått att skruva loss den och sen rucka på den lite mer upp ned / sidledes på plastskruven bara, men vågade inte riktigt. På denna (s40 2.0 bensin -08) är det en svart plastskruv, sitter på förarsidan.
Service Subaru XV

Ja olja är väldigt dyrt. Samma olja (Mob[…]

Alright, men har fortf inte hittat ett enda lar ti[…]

Snarare så ökar bilens förbrukning[…]

Clips till dörrlist v90

Du kanske kan besöka valfri Volvo-anlägg[…]