NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av frasse4
#1308969
Om lagret i magnetkopplingen är slut borde det bli tyst när magnetkopplingen slår till eftersom det lagret står stilla då
av Miinan
#1312042
Ja eftersom jag vill att alla ska få veta vad som händer ifall detta skulle hända dom så uppdaterar jag.

Jag hade rätt om spännrullarna, dom var slut och ena gnisslade bara man rörde den. Men eftersom jag lix lämnade in bilen så byttes kamrem och vattenpump, spännrullar och multirem.. så här långt är allt bra.

Eftersom jag vill veta av mekanikern som skruvat i bilen om han stött på nå mer fel så tar jag mig alltid lite tid för att prata med dom.
Och ja, motorfästet vid kamremskåpan var "typ" av och måste bytas omgående, och sen till det jag trodde först.. Ac-kompressorn är tokslut, det inre lagret i kompressorn är så dåligt att det är en konstant "surrande" när man gasar :mad:
Så nu är frågan vart ska man beställa en kompressor.
Bromsrör höger fram

Är nipplarna avsedda för enkel eller dub[…]

Värmare XC60 22-

Tycker det funkar bra ändå. Min kollega[…]

Hej Per. Jag har nämligen samma problem nu. […]