NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1287074
Det finns tabeller för hur grova kablar det krävs.
[img][/
Effekt och kablar.png
Add description
Effekt och kablar.png (84.69 KiB) Visad 516 gånger
img]

Den här tabellen är ur en bok för båtelektronik. Där måste man ha framdragna jordledningar på ett annat sätt än i en bil. Därför blir dom kabellängderna dubbelt så långa.

Men du måste ta hänsyn till hur det är säkrat också. Matarkabeln till säkringen måste hålla måttet också. Du får inte gå upp i kabelarea om inte säkringen klarar det. Du kanske avser att sätta extraljusen på något uttag som redan är förberett? Då är det nog enklare, men det finns väl en maxgräns där också?
av Lövet
#1287203
V50Tdiesel skrev:Det är linser i de.
Det är reflektorer i linsstrålkastare också bara att de sitter bakom linsen. Så det är en dålig idé där också. V50 halogen har dåliga strålkastare och har alltid haft, går tyvärr inte att lösa på något rimligt sätt.
Bromsrör höger fram

Då låter det som allting är r&aum[…]

Värme Cirkulation

Hej Har en Volvo v70 D5204T3 2013 Har bytt termos[…]

Förr fanns det många olika hokus pokus […]

Vad är detta för kontakt?

Spräckta dimljus ger anmärkning vid besi[…]