Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av White
#600684
Ska man ha en laddtrycksmätare som man verkligen har nytta av och inte bara för att ha en mätare som rör sig har jag svårt att tro att den kvalar in faktiskt. Kalibrerade manometrar som visar rätt är dyra. Har själv VDO i ena bilen och en BSR i andra. Båda visar rätt, men jag gissar att den billiga från BSR lika bra hade kunnat visa fel. Man har nog tur om en billig visar rätt.
av Davidv70summum
#600687
White skrev:Ska man ha en laddtrycksmätare som man verkligen har nytta av och inte bara för att ha en mätare som rör sig har jag svårt att tro att den kvalar in faktiskt. Kalibrerade manometrar som visar rätt är dyra. Har själv VDO i ena bilen och en BSR i andra. Båda visar rätt, men jag gissar att den billiga från BSR lika bra hade kunnat visa fel. Man har nog tur om en billig visar rätt.
Kanske värt och testa iallfall? Har bara en ltt som laddar 0.3 så man kan ju lätt testa :)


Ang montering av slangen till vacum. har en ledig plats på insuget där man kan sätta en nippel. Är detta ett bra ställe att koppla den på? Eller skall man klippa ngn slang? Vilken isåfall?
Användarvisningsbild
av White
#600690
Skadar ju aldrig att testa, men billiga mätare brukar kunna visa ganska mycket fel både plus och minus. Din LTT laddar ju nästan garanterat INTE exakt 0,3 bar. Dom brukar ligga på allt mellan 0,28-0,35bar standard.

Går bra att koppla på en tom plats på insuget, det är optimalt. koppla bara INTE in den på vacuumslangen till vevhusventen, då blir det tokigt.
Välkommen ut i trafiken

Jag har kvar ett nytt expansionskärl, som &[…]

installera dragkrok

ok! Vilka funktioner får man med volvo orgin[…]

Min precis nya XC60 -26 Plus med Darkpaket kommer[…]

Halvljus

Halogen eller Xenon?