Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av sveppes
#517078
Ngn som har koll på vad som gäller. Har man rättighet att byta efter 3 år när avtalet gått ut eller kan firman säga att man får behålla bilen ett tag till?

Vi har en liten interndiskussion här och är osäkra på vad som gäller ?:-/
Användarvisningsbild
av VolvoB20
#517084
sveppes skrev:Ngn som har koll på vad som gäller. Har man rättighet att byta efter 3 år när avtalet gått ut eller kan firman säga att man får behålla bilen ett tag till?

Vi har en liten interndiskussion här och är osäkra på vad som gäller ?:-/
Hur ska vi kunna veta vad som står i just ditt anställningsavtal ?:-/

Om du lägger upp det här på nätet så kan vi läsa igenom det åt dig och kolla vad som gäller :mrgreen:
Användarvisningsbild
av FWH
#517189
Beror också på vad företaget har för avtal med leasing bolaget.
av CalleV70
#517488
Normalt har man finansiell leasing dvs man bestämmer i stort en avbetalningsplan på 3 år ( ex.vis 50 % restvärde). Efter det så löser arbetsgivaren ut bilen för restvärdet (sedan säljer, behåller ...?). Alternativt fortsätter man leasingen och restvärdet sjunker för varje månad. Detta kan vara ett alternativ om man har dåligt med kuler i kassan.
Om du har "förmånsbil" i avtalet så har du det. Står inget om ålder så är det en förhanslingsfråga. Dit förmånsvärde är ju lägre nu än med en ny bil. Dock blir försäkringar och kanske reparationer dyrare, så man vill normalt ha nyare bilar. men som sagt, det finns ingen rättighet i allmäna avtal.
Vårda v90 2025

Underredsbehandling (och självklart hå[…]

"omlackering av bilens tak och riktning av f&[…]

Värme i kupén laddhybrid

Om man endast får varmluft in i kupén[…]

Optimering

har labbat med boxar förr i tiden och kan s&a[…]